Notowania

osama bin laden
04.05.2011 12:40

Osama to tylko symbol, są groźniejsi

W ocenie publicysty Financial Timesa jemeński oddział Al-Kaidy ma groźnego przywódcę w osobie Anwara al-Awlakiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Śmierć Osamy bin Ladena ma głównie wartość symboliczną. Znacznie ważniejsze byłoby schwytanie Jemeńczyka Anwara al-Awlakiego odgrywającego o wiele większą rolę w międzynarodowym dżihadzie - uważa publicysta _ Financial Timesa _ James Blitz.

_ - Od kilku lat Osama pozostawał w cieniu około 200 członków Al-Kaidy aktywnych na pograniczu afgańsko-pakistańskim, zaś tzw. twardy rdzeń Al-Kaidy nie był zdolny do większych działań operacyjnych na międzynarodową skalę _ - powiedział Blitz w nagraniu wideo, zamieszczonym na portalu brytyjskiego dziennika.

_ - Bin Laden od pewnego czasu nie był dużym zmartwieniem zachodnich wywiadów. Zachodnie służby wywiadowcze niepokoi natomiast Al-Kaida na Półwyspie Arabskim, której bazą jest Jemen _ - dodał Blitz, który jest korespondentem dyplomatycznym _ FT _.

W jego ocenie jemeński oddział Al-Kaidy ma groźnego przywódcę w osobie Anwara al-Awlakiego, mówiącego biegle po angielsku z amerykańskim akcentem, ponieważ przez dłuższy czas mieszkał w USA; Awlaki jest fanatycznym kaznodzieją i potrafi korzystać z nowoczesnych technologii komputerowych.

Ma też dostęp do nowoczesnego sprzętu do produkcji materiałów wybuchowych i mieszka najpewniej w Jemenie, kraju pogrążonym w politycznym chaosie, w którym nie działają podstawowe instytucje.

Blitz nazywa Awlakiego mózgiem stojącym za nieudanymi, choć potencjalnie groźnymi zamachami terrorystycznymi na samolot podchodzący do lądowania na lotnisku w Detroit w grudniu 2009 roku i bombami umieszczonymi w drukarkach komputerowych znalezionych w ubiegłym roku na lotnisku East Midlands.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;bedzie;wisial;za;bin;ladena,139,0,822667.html) "Obama będzie wisiał za bin Ladena"
W marcu sąd w Woolwich skazał na 30 lat pozbawienia wolności 31-letniego informatyka, pracownika BA w Newcastle Rajiba Karima, za planowanie zamachów na samoloty British Airways w zmowie z Awlakim.

Blitz wyraził ponadto przekonanie, że podejrzenia pod adresem pakistańskich służb wywiadowczych o ukrywanie bin Ladena, a także okoliczności, w których doszło do jego zabicia, zaszkodzą stosunkom amerykańsko-pakistańskim. Sądzi też, że Amerykanie będą musieli sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakiego stopnia ich działania w Afganistanie zostały podkopane przez brak poparcia w Pakistanie.

_ - Wprawdzie Osama był symboliczną postacią, a jego śmierć wesprze politycznie Baracka Obamę w USA, to jednak problem globalnego dżihadu nie został rozwiązany. W Jemenie, Somalii i państwach Maghrebu wciąż są grupy zdolne do ataku _ - podsumował Blitz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t138729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;chwili;smierci;bin;laden;byl;nieuzbrojony,92,0,822876.html) W chwili śmierci bin Laden był nieuzbrojony Rzecznik Białego Domu Jay Carney skorygował wcześniejsze doniesienia, że Osama bin Laden zginął w strzelaninie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t131970.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;zagrozona;po;smierci;bin;ladena,70,0,822854.html) Polska zagrożona po śmierci bin Ladena? Tak uważa Grzegorz Napieralski, który domaga się wycofania naszych wojsk z Afganistanu.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/50/138546_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/osama-bin-laden-nie-zyje-obama-potwierdzil-jego-smierc,0,821771.html) Osama bin Laden nie żyje. Obama potwierdził jego śmierć Najbardziej poszukiwany terrorysta świata został zabity przez amerykańskie siły specjalne. Jego tożsamość potwierdziły badania DNA.
Tagi: osama bin laden, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz