Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostatni dzień szczytu Japonia-Chiny-Korea

0
Podziel się:

Politycy porozumieli się m.in. w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa w dziedzinie energii atomowej

Ostatni dzień szczytu Japonia-Chiny-Korea
(ec.europa.eu)

Premierzy Japonii Naoto Kan, Chin Wen Jiabao i prezydent Korei Południowej Lee Myung-Bak porozumieli się w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa w dziedzinie energii atomowej oraz usprawnienia zarządzania kryzysowego. Poruszono też kwestię Korei Północnej.

Trzej przywódcy przyznali, że do odbudowy Japonii po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i fali tsunami będzie potrzeba głębszej współpracy ich krajów. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, Japonia, Chiny i Korea Płd. stworzą sieć współpracy ekspertów, która usprawni wymianę informacji - zapowiedziano.

Jednocześnie trzy państwa postanowiły wspierać wspólne inicjatywy w dziedzinie źródeł energii odnawialnej i jej oszczędzania, aby uniknąć zbytniej zależności od energii atomowej.

Ponadto postanowiono rozważyć przeprowadzenie wspólnych manewrów ratunkowych oraz stworzenia systemu wymiany informacji na wypadek innych katastrof.

Przywódcy wyrazili zaniepokojenie północnokoreańskim programem wzbogacania uranu. Premier Chin Wen Jiabao podkreślił przy tym, że tylko na drodze dialogu można rozwiązać spór na Półwyspie Koreańskim. Państwo Środka wezwało też do wznowienia tzw. rozmów sześciostronnych (z udziałem obydwu Korei, Chin, Japonii, Rosji i USA).

Agencja Kyodo zauważa jednak, że po zeszłorocznej napaści Północy na południowokoreańską wyspę, Japonia, Korea Płd. i USA patrzą na tę możliwość raczej niechętnie.

Z kolei Korea Płd. zwróciła się do Pekinu, by m.in. namówił Północ do rozmów i wyrzeknięcia się broni nuklearnej.

Jak poinformował przedstawiciel japońskiego rządu, premier Chin omówił ze swym japońskim odpowiednikiem wizytę północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila w Chinach, jednak szczegółów nie podano do wiadomości publicznej.

Premier Japonii Naoto Kan obiecał odwiedzić Chiny _ w stosownym czasie w tym roku _. Wen Jiabao zapowiedział też złagodzenie restrykcji nałożonych na żywności i produkty rolne z Japonii.

Pekin ma znieść zakaz ich importu z z prefektur Yamagata i Yamanashi, co zmniejsza liczbę prefektur nim objętych do 10. Chiny mają też nie wymagać certyfikatów przebadania pod kątem napromieniowania od towarów sprowadzonych z pozostałych prefektur.

Trzej przywódcy postanowili również przyśpieszyć prace nad trójstronnym porozumieniem handlowym, a także trójstronnym układem o inwestycjach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t85949.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przelom;miedzy;waszyngtonem;i;pekinem,172,0,825516.html) Przełom między Waszyngtonem i Pekinem? Głównym tematem dwudniowego szczytu ma być uwolnienie kursu juana, amerykański deficyt i prawa człowieka w Chinach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t128927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;blokuja;import;towarow;z;japonii,167,0,809127.html) Chiny blokują import towarów z Japonii Chodzi o import towarów rolnych, w tym żywności i pasz z 12 rejonów Japonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t137032.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/boja;sie;skazonej;wody;z;japonii,88,0,808536.html) Boją się skażonej wody z Japonii Pekin jest zaniepokojony wylewaniem napromieniowanej wody do Pacyfiku z uszkodzonej elektrowni Fukushima.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)