Notowania

powódź 2010
02.06.2010 08:03

Osunięcie ziemi w Limanowej - zniszczonych 5 domów

Z 30 zagrożonych budynków strażacy ewakuowali 150 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(arekolek/CC/Flickr)

Z 30 zagrożonych budynków strażacy ewakuowali 150 osób *w miejscowości Kłodne pod Limanową, gdzie osunęła się ziemia. W całym regionie w 13 miejscach na dopływach Wisły przekroczone są obecnie stany alarmowe.*

_ - Pięć domów zostało całkowicie zniszczonych, a 15 jest uszkodzonych. Zerwane są linie energetyczne, uszkodzone wodociągi i gazociąg _ - poinformował PAP rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka. Teren osuwiska przeszukuje 15 strażaków z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z czterema psami.

Wzrasta poziom wód w rzekach i lokalnych potokach. Jak podają strażacy, Stradomka w Bochni i Łapanowie przekroczyła stan alarmowy, wzbiera też Uszwica w Gnojniku i Podłężanka w powiecie wielickim.

Podtopionych jest wiele odcinków dróg gminnych i wojewódzkich m.in. droga 977 w Pławnej, 981 w Bobowej, 971 w Wierchomli. Zamknięta jest droga na Olczę w Zakopanem. Strażacy apelują do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę - z powodu opadów jest bardzo ślisko, miejscami woda z pól wlewa się na drogi.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz