Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan przepuści konwoje do Afganisatnu

0
Podziel się

Wojska NATO i amerykańskie będą znowu zaopatrywane dogodną drogą.

Pakistan przepuści konwoje do Afganisatnu
(Photo Courtesy of U.S. Army)
bEgDioAB

Pakistan otworzy natychmiast dla sił ISAF ważną drogę, którą transportowane jest zaopatrzenie dla wojsk w Afganistanie - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw zagranicznych.

10 dni wcześniej rząd Pakistanu zamknął kluczowe dla zaopatrzenia przejście graniczne Torkhan na północnym zachodzie kraju, na znak protestu przeciwko zaatakowaniu przez śmigłowiec NATO strefy przygranicznej. W ataku tym zginęło trzech pakistańskich żołnierzy.

Nie jest jasne - pisze agencja Associated Press - czy ciężarówki z transportem dla żołnierzy mogą wyruszyć przez przejście graniczne już w sobotę. Kwestie techniczne i koordynacja transportów muszą zostać rozwiązane, zanim wznowiony zostanie ruch konwojów.

bEgDioAD

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził ubolewanie z powodu zabicia przez siły NATO żołnierzy pakistańskich, wyrażając jednocześnie nadzieję, że Pakistan wkrótce znów otworzy trasę zaopatrzeniową dla wojsk koalicji w Afganistanie.

Około 80 proc. zaopatrzenia niebojowego - czyli m.in. paliwo, części zamienne i odzież - dla stacjonujących w Afganistanie żołnierzy USA i innych państw międzynarodowej koalicji dostarczane jest przez pakistański port Karaczi i dalej transportem kołowym przez terytorium Pakistanu. NATO ma także inne trasy zaopatrzeniowe do Afganistanu, ale te biegnące przez Pakistan są najdogodniejsze i najtańsze w użyciu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t89996.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;wojska;nato;przejmuja;twierdze;talibow,124,0,587388.html) Afganistan: Wojska NATO przejmują twierdzę talibów W ciągu dwóch dni operacji zginęło dwóch żołnierzy koalicji - Brytyjczyk i Amerykanin oraz 27 talibów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t112707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganscy;ochroniarze;czesto;powiazani;z;talibami,85,0,689493.html) Afgańscy ochroniarze często powiązani z talibami Rząd USA zaniedbał weryfikację Afgańczyków wynajętych przez firmy ochroniarskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t98694.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/afganska;misja;kosztuje;miliardy;wyjscie;nie;takie;proste,244,0,632308.html) Afgańska misja kosztuje miliardy, wyjście nie takie proste W tym roku Polska wyda blisko 2 mld zł na pensje i nowy sprzęt dla 2600 żołnierzy służących w afgańskiej misji. Premier zapowiada: będziemy rozmawiać o wycofaniu kontyngentu.
bEgDioBe
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)