Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież Franciszek: Albania to kraj męczenników

0
Podziel się:

W samolocie lecącym z Rzymu do Tirany papież, pozdrawiając dziennikarzy, powiedział im, że pokojowa koegzystencja religii w Albanii jest pięknym znakiem dla świata.

Papież Franciszek: Albania to kraj męczenników
(CPP / Polaris/East News)

Od 250 do 300 tys. osób uczestniczyło w mszy odprawionej przez papieża Franciszka w stolicy Albanii, Tiranie - podał Watykan. Papież nawiązując do prześladowań chrześcijan i muzułmanów w czasach komunizmu mówił, że nikt nie powinien zasłaniać się Bogiem dokonując zbrodni.

Podczas mszy na Placu Matki Teresy Franciszek przypomniał dekady izolacji Albanii i prześladowań: _ W niedawnej przeszłości również brama waszej ojczyzny została zamknięta, zamknięta zasuwą zakazów i wymogów systemu, który odrzucał Boga i uniemożliwił korzystanie z wolności religijnej _.

_ Ci, którzy bali się prawdy i wolności, czynili co w ich mocy, by usunąć Boga z serca człowieka i wykluczyć Chrystusa i Kościół z dziejów waszej ojczyzny, mimo że była ona jednym z pierwszych krajów, które otrzymały światło Ewangelii _ - dodał.

_ Patrząc wstecz na dziesięciolecia okrutnych cierpień i surowych prześladowań katolików, prawosławnych i muzułmanów, możemy powiedzieć, że Albania jest krajem męczenników. Wielu biskupów, kapłanów, zakonników i wiernych świeckich zapłaciło życiem za swą wierność _ - podkreślił Franciszek w wielokrotnie oklaskiwanej przez wiernych homilii.

Mówił o wielkiej odwadze Albańczyków i konsekwencji w wyznawaniu wiary. Zauważył, że wielu chrześcijan nie przestraszyło się gróźb, ale _ podążało nadal bez wahania obraną drogą _.

Papież dodał, że swe myśli kieruje na cmentarz w Szkodrze, który jest symbolicznym miejscem męczeństwa katolików, bowiem byli w tym miejscu rozstrzeliwani. _ Ze wzruszeniem składam kwiat modlitwy oraz wdzięcznej i wiecznej pamięci _ - powiedział. _ Dziś - dodał - drzwi Albanii są na nowo otwarte _. Apelował do chrześcijan, aby uczestniczyli w dziele umacniania więzów solidarności i krzewienia idei sprawiedliwości oraz braterstwa.

Homilię papież zakończył słowami: _ Kościele żyjący na tej albańskiej ziemi, dziękuję za twój przykład wierności Ewangelii! Tak wiele twoich synów i córek cierpiało dla Chrystusa, nawet aż do ofiary ze swego życia. Niech ich świadectwo wspiera twoje kroki dziś i jutro na drodze miłości, wolności, sprawiedliwości i pokoju _.

Ulice Tirany udekorowano portretami 40 księży męczenników, których proces kanonizacyjny trwa od kilkunastu lat. W ten sposób albański Kościół przypomniał o nich, wyrażając nadzieje na przyspieszenie procedur kanonicznych.

W niedzielę rano, po przylocie do Albanii, podczas ceremonii powitalnej w Pałacu Prezydenckim Franciszek powiedział, że sytuacja w tym kraju dowodzi, iż możliwe jest pokojowe współistnienie ludzi i wspólnot należących do różnych religii.

Papież wzywał z Tirany: _ Niech nikt nie myśli, że może zasłaniać się Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania! Niech nikt nie używa religii jako pretekstu do swych działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, na pierwszym miejscu z prawem wszystkich do życia i wolności religijnej! _. Słowa te zinterpretowano jako apel w związku z falą ekstremizmu na Bliskim Wschodzie.

Franciszek nazwał Albanię _ krajem ludzi heroicznych, którzy oddali swoje życie za niepodległość swej ojczyzny _. Dodał: _ po okresie zimy izolacji i prześladowań, nadeszła w końcu wiosna wolności _.

_ Minęło już prawie ćwierć wieku od chwili, kiedy Albania znalazła się na trudnej, ale fascynującej drodze wolności _ - przypomniał. Papież dodał, że odzyskana wolność pozwoliła Albańczykom patrzeć z ufnością i nadzieją w przyszłość.

Położył nacisk na to, że poszanowanie praw człowieka, wśród których szczególne miejsce zajmuje wolność religijna i wolność słowa, jest _ warunkiem wstępnym rozwoju społecznego i gospodarczego _ kraju.

Wyraził uznanie dla pokojowego współistnienia i współpracy osób należących do różnych religii w Albanii i stwierdził, że klimat szacunku i wzajemnego zaufania między katolikami, prawosławnymi i muzułmanami jest cennym dobrem dla kraju.

_ Nabiera on szczególnego znaczenia w naszych czasach, w których ze strony grup ekstremistycznych wypaczany jest autentyczny sens religii i gdy ulegają zaburzeniu i instrumentalizacji różnice między poszczególnymi wyznaniami, czyniąc z nich niebezpieczny czynnik konfliktu i przemocy, zamiast okazji do otwartego i naznaczonego szacunkiem dialogu _ - oświadczył papież.

W przemówieniu wygłoszonym w obecności prezydenta Albanii Bujara Nishaniego i premiera Ediego Ramy papież oddał hołd pochodzącej z rodziny albańskiej błogosławionej Matce Teresie z Kalkuty. Przypomniał również wizytę Jana Pawła II w 1993 roku.

W samolocie lecącym z Rzymu do Tirany papież, pozdrawiając dziennikarzy, powiedział im, że pokojowa koegzystencja religii w Albanii jest _ pięknym znakiem dla świata _. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przytoczył słowa papieża, który wspominając błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty opowiedział, że poznał ją w czasie synodu w Watykanie w 1994 roku.

Franciszek powiedział tłumaczowi, towarzyszącemu mu w Albanii: _ Siedziała dokładnie za mną podczas obrad. Podziwiałem jej siłę, zdecydowany ton jej wystąpień i to, że nie robiło na niej wrażenia to, że było to zgromadzenie biskupów _. _ Mówiła to, co chciała _ - podkreślił papież. Następnie przyznał z uśmiechem: _ Bałbym się jej, gdyby była moją przełożoną _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)