Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
piractwo internetowe
25.11.2009 11:35

Parlament Europejski broni internautów

Dziś zatwierdzenie prawa według którego od internetu mogą odcinać tylko sądy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Parlament Europejski zatwierdził wielką reformę prawa telekomunikacyjnego UE. _ - Reforma zapewni więcej konkurencji na europejskim rynku telekomunikacyjnym - _ cieszy się unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

Zgodnie z kompromisowym zapisem internet traktowany ma być jako jedno z praw obywateli UE.Ograniczenie jego dostepu będzie musiało być _ odpowiednie, proporcjonalne i konieczne z punktu widzenia społeczeństwa demokratycznego _.

Poza tym ma obowiązywać prawo do wysłuchania stron i ewentualne odwołanie do sądu._ - Żaden internauta nie będzie mógł być odcięty od sieci bez wszczętej uprzednio odpowiedniej procedury administracyjno-sądowej _ - podkreśla eurodeputowana Lena Kolarska-Bobińska z PO.

Restrykcje będą mogły być nałożone tylko:

  • w _ uzasadnionych przypadkach, _
  • _ przy poszanowaniu zasady domniemania niewinności i prawa do prywatności, _
  • _ po uprzednim sprawiedliwym i bezstronnym procesie, umożliwiającym procedurę odwoławczą _

[

Co grozi za ściąganie pirackich nagrań ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;grozi;za;sciaganie;pirackich;nagran,206,0,318926.html )Ofensywa eurodeputowanych broniących praw internautów miała związek z francuskim pomysłem na walkę z nielegalnym ściąganiem plików w internecie, który początkowo przewidywał, że decyzję o odcięciu internauty od sieci będzie podejmował po trzech ostrzeżeniach specjalny urząd. Ostatecznie wprowadzono zmiany do ustawy, zakładające, że decyzja będzie należała do sądu.

W praktyce uzgodniony zapis oznacza, że kraje członkowskie same będą określały zasady ograniczania dostępu do internetu, ale w nakreślonych przez unijne prawodawstwo ramach: różne przepisy mogą obowiązywać w sprawie podejrzenia o działalność terrorystyczną, zakazanych treści (jak pornografia dziecięca), nielegalnego ściągania plików czy po prostu karania tych internautów, którzy zalegają z opłatami.

Głównym problemem jest, oczywiście, piractwo internetowe. W Polsce wartość ukradzionego oprogramowania systematycznie rośnie.

źródło: Business Software Alliance

Dziś pakiet uroczyście podpiszą przewodniczący Parlamentu EuropejskiegoJerzy Buzeki szwedzka minister telekomunikacji Asa Torstensson. _ - Ten pakiet legislacyjny to doskonały przykład tego, w jaki sposób praca Parlamentu jako europejskiego ustawodawcy wpływa bezpośrednio na sytuację obywateli _ - powiedział Buzek. Kraje członkowskie będą miały czas do maja 2011 roku na wdrożenie nowych przepisów.

Raport Money.pl
*Łup polskich piratów jest wart 2,5 mld zł rocznie * Producenci oprogramowania, dystrybutorzy filmów i koncerny fonograficzne szacują swoje straty związane z piractwem w Polsce na 2,5 mld zł rocznie. Jako źródło zła wskazują sieć. Co trzeci internauta nie widzi nic złego w pobieraniu nielegalnych plików. Co czwarty uważa, że filmy i muzykę z internetu pobierać można za darmo i bez konsekwencji. Czytaj w Money.pl
Tagi: piractwo internetowe, internet, pakiet, telekomunikacyjny, unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz