Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pentagon potępia kilku żołnierzy USA

0
Podziel się:

Minister obrony USA Leon Panetta potępił dziś nagranie, na którym widać mężczyzn w mundurach armii USA oddających mocz na ciała zabitych talibów.

Pentagon potępia kilku żołnierzy USA
(PAP/EPA)

Minister obrony USA Leon Panetta (na zdj.) potępił dziś nagranie, na którym widać mężczyzn w mundurach armii USA oddających mocz na ciała zabitych talibów, oraz obiecał ukaranie winnych. Czyn ukazany w nagraniu potępiły siły ISAF w Afganistanie i prezydent tego kraju.

_ - Widziałem to nagranie i ukazane tam zachowanie uważam za absolutnie godne ubolewania _ - podał Panetta w oświadczeniu. - _ Osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności z największą surowością _ - powiedział, dodając, że dowództwu piechoty morskiej oraz sił USA i NATO w Afganistanie zlecił już wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Nagranie dzień wcześniej zostało zamieszczone w internecie, m.in. na portalu YouTube. Przedstawia czterech mężczyzn ubranych w mundury piechoty morskiej USA, którzy śmiejąc się oddają mocz na zakrwawione zwłoki trzech zabitych talibów. - _ Miłego dnia, kolego _ - mówi jeden z wojskowych. Jak podał _ Washington Post _, z nagrania wynika, że żołnierze należeli do oddziału, który stacjonował w Afganistanie do września 2011 roku.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że na razie nie ma dowodu na to, że wideo nie jest autentyczne. Nagranie pojawiło się na krótko przed wszczęciem przez USA wysiłków dyplomatycznych, które mają doprowadzić do wznowienia rozmów pokojowych między afgańskim rządem i talibami.

Rzecznik talibów Zabiullah Mudżahid potępił nagranie, zapewnił jednak, że incydent nie zagrozi negocjacjom pokojowym. Nagranie surowo potępiło dowództwo sił ISAF oraz prezydent Afganistanu Hamid Karzaj. Ukazaną w nim profanację ciał zabitych nazwał _ aktem karygodnym i nieludzkim _.

Kontyngent amerykański w Afganistanie liczy 100 tys. żołnierzy, a 20 tys. spośród nich to marines. Stacjonują głównie w prowincjach Kandahar i Helmand, na południu kraju.

Czytaj więcej o wojnie w Afganistanie
Będą rozmawiać z talibami i dadzą im biuro W Katarze zostanie otwarte biuro łącznikowe talibów.
Decyzja zapadła, jednak wiele obaw pozostało Amerykańskie oddziały mają opuścić Irak do końca 2014 roku.
Sojusz wskazał kto zestrzelił komandosów Śmigłowiec, w którego katastrofie w Afganistanie zginęło 38 osób, został zestrzelony rakietą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)