Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Phenian prosi Koreę Południową o pomoc żywnościową

0
Podziel się

Władze Korei Płn. w zamian gotowe są do ustępstw w łączeniu rodzin.

Phenian prosi Koreę Południową o pomoc żywnościową
(yeowatzup/CC/Flickr)
bEikEOol

Władze Korei Północnej zwróciły się z prośbą do Korei Południowej o pomoc żywnościową w postaci 500 tys. ton ryżu i 300 tys. ton nawozów w zamian za ustępstwa w sprawie programu łączenia rodzin, rozdzielonych przez wojnę koreańską - podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Prośba została sformułowana przez Phenian w drugim dniu rozmów na temat wznowienia programu łączenia rodzin, które zostały rozdzielone w następstwie wojny koreańskiej(1950-53) - wynika z informacji prasowych, które powołują się na przedstawiciela południowokoreańskich władz.

- _ Przedstawiciele północnokoreańscy uzależniają program łączenia rodzin od kwestii pomocy, co oznacza, że mogliby uczynić ustępstwa (w kwestii spotkań rodzin), jeśli dostarczymy im ryż i nawozy _ - powiedział ten anonimowy przedstawiciel.

bEikEOon

Pierwsze spotkanie około stu rodzin odbędzie się w sobotę na górze Kumgang w paśmie Gór Diamentowych w Korei Północnej i potrwa sześć dni.

Seul nalega na rychłe wznowienie spotkań Koreańczyków z dwóch stron granicy z uwagi na ich zaawansowany wiek. Korea Południowa domaga się, aby spotkania takie odbywały się raz w miesiącu między marcem a listopadem.

Propozycja spotkań rodzin oznacza próbę wznowienia inicjatywy rozpoczętej na początku dekady. W ostatnich latach około 20 tys. osób wzięło udział w krótkich spotkaniach rodzin rozdzielonych przez wojnę. Stało się to możliwe po szczycie przywódców obu państw w 2000 roku.

Program łączenia rodzin został przerwany po tym, jak w marcu północnokoreańska torpeda zatopiła południowokoreańską korwetę Cheonan; na skutek tego zginęło 46 marynarzy. Oba państwa koreańskie praktycznie zamroziły stosunki.

bEikEOot
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t78554.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;polnocna;grozi;wojna;jadrowa,120,0,647800.html) Korea Północna grozi wojną jądrową _ Możemy uderzyć w każdej chwili _ - grozi reżim w Phenianie. To odpowiedź na manewry USA i Korei Płd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t75813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;polnocna;zrywa;wszelkie;kontakty;z;seulem,46,0,624942.html) Korea Północna zrywa wszelkie kontakty z Seulem Wcześniej Kim Dzong Il postawił północnokoreańską armię w stan gotowości bojowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t112872.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kim;dzong;un;ogladal;parade;u;boku;ojca,246,0,690166.html) Kim Dzong Un oglądał paradę u boku ojca Kim Dzong Una pokazała po raz pierwszy północnokoreańska telewizja.
bEikEOoO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)