Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pięć lat dla Nawalnego. Unia zaniepokojona

0
Podziel się:

Domniemany wspólnik Nawalnego, Piotr Oficerow, został skazany na cztery lata więzienia.

Pięć lat dla Nawalnego. Unia zaniepokojona
(MItya Aleshkovskiy/CC 2.0/Wikimedia)
bFeNnsHV

Rosyjski opozycyjny bloger Aleksiej Nawalny został w czwartek skazany przez sąd w Kirowie na pięć lat kolonii karnej za spowodowanie strat w kontrolowanej przez państwo spółce Kirowles. Zaniepokojenie wyrokiem wyraziła Unia Europejska.

W komunikacie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że wyrok _ zostanie zrewidowany w czasie procedury apelacyjnej _.

Sędzia Siergiej Blinow uzasadnił wymiar kary _ powagą przestępstwa _ i _ zagrożeniem, jakie stwarza ono dla społeczeństwa _. Zebrani przed sądem w Kirowie zwolennicy opozycji wykrzykiwali: _ Wstyd! Hańba! _.

bFeNnsHX

Domniemany wspólnik Nawalnego, Piotr Oficerow, został skazany na cztery lata więzienia. Prokuratura zażądała dla pierwszego z oskarżonych sześciu lat więzienia, a dla Oficerowa - pięciu. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

37-letni Nawalny został na sali sądowej skuty w kajdanki i aresztowany. W swoim ostatnim wpisie na Twitterze zaapelował do zwolenników by _ nie pozostawali bezczynni _.

Aleksiej Nawalny jest kandydatem w wyborach mera Moskwy, które odbędą się 8 września. W środę, dzień przed ogłoszeniem wyroku, został oficjalnie zarejestrowany jako kandydat.

W czasie procesu Nawalny twierdził, że nie ma żadnych wątpliwości, iż prezydent Władimir Putin _ osobiście instruował śledczych _ w jego sprawie.

bFeNnsId

Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w 2009 roku Nawalny, będąc doradcą wywodzącego się z demokratycznej opozycji gubernatora obwodu kirowskiego Nikity Biełycha, nakłonił dyrekcję przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego Kirowles do podpisania niekorzystnego kontraktu, czym spowodował straty materialne w tej kontrolowanej przez państwo spółce na kwotę 16 mln rubli (około 518 tys. dolarów).

Jak pisze agencja Reutera, jego proces jest największym w Moskwie od uwięzienia byłego właściciela koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego w 2005 roku.

Nawalny to jeden z przywódców protestów z 2011 i 2012 roku przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych i powrotowi Putina na Kreml.

Czytaj więcej w Money.pl
Nawalny na krótko zatrzymany, gdy składał dokumenty kandydata na mera Los opozycjonisty jest niepewny. Oskarżono go o spowodowanie strat w spółce Kirowles, prokurator żąda dla niego sześciu lat więzienia, wyrok ma być ogłoszony 18 lipca.
Znanemu opozycjoniście grozi sześć lat łagru 6 lat łagru grozi rosyjskiemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu. Takiej kary zażądał dla niego prokurator. Znany bloger usłyszy wyrok 18 lipca.
Znany bloger trafi do łagru na lata Znanego blogera Aleksieja Nawalnego oskarżono o zachęcenie jednej z firm do podpisania niekorzystnej umowy.
bFeNnsIy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)