Notowania

świńska grypa
29.11.2009 17:08

Pięć zgonów na nową grypę w czasie hadżu

Tylko ok. 10 proc. z ok. 3 milionów pielgrzymów zaszczepiło się przeciwko wirusowi

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA /SAUDI PRESS AGENCY)

W czasie trwającej od środy pielgrzymki do Mekki (hadżu) saudyjskie władze odnotowały 73 przypadki nowej grypy A/H1N1. - _ Pięciu chorych zmarło _ - powiedział w niedzielę, ostatniego dnia pielgrzymki, saudyjski minister zdrowia Abd Allah ar-Rabja.

Poinformował, że tylko ok. 10 proc. z ok. 3 milionów pielgrzymów zaszczepiło się przeciwko wirusowi. Nie doszło jednak do gwałtownego rozprzestrzeniania się choroby, czego obawiały się władze.

Saudyjskie władze wspólnie z amerykańskimi i międzynarodowymi ekspertami do spraw zdrowia starały się wszelkimi sposobami zapobiec wybuchowi epidemii w czasie pielgrzymki. Pomiędzy namiotami rozbitymi w dolinie Miny kursowali przedstawiciele służb sanitarnych, którzy rozdawali wiernym zestawy do pobierania wymazów, żeby mogli się później przebadać na obecność wirusa. W pobliżu toalet i w wielu miejscach namiotowego miasteczka, a także w pobliżu miejsc kultu do dyspozycji pielgrzymów oddano środki do dezynfekcji rąk.

Pielgrzymi przylatujący na saudyjskie lotniska mieli kontrolowaną temperaturę za pomocą specjalnych urządzeń; oferowano im także darmowe szczepionki.

Eksperci ostrzegali, że wszystkie te działania mogą okazać się bezcelowe, a prawdziwa skala zachorowań wśród pielgrzymów będzie znana dopiero, gdy wrócą do domów. Ar-Rabja odparł te zarzuty, twierdząc, że większość pielgrzymów przebywała w Arabii Saudyjskiej od niemal miesiąca, a więc choroba zdążyłaby się u nich rozwinąć. _ - Było dość czasu, by wystąpiły u nich objawy choroby, a tak się nie stało _ - podkreślił.

Minister zaznaczył, że saudyjskie władze będą monitorować pielgrzymów do czasu opuszczenia królestwa.

W czasie hadżu pielgrzymi m.in. modlili się na górze Arafat, brali udział w rytualnym kamienowaniu szatana i obchodach Święta Ofiar (Id al-Adha). Kulminacyjnym momentem pielgrzymki jest siedmiokrotne okrążenie świątyni Al-Kaba na dziedzińcu Świętego Meczetu w Mekce, z wmurowanym w narożniku Czarnym Kamieniem, który jest największą świętością muzułmanów.

Hadż co najmniej raz w życiu jest obowiązkiem każdego muzułmanina i jednym z pięciu filarów islamu.

Zwykle obawy saudyjskich władz dotyczyły nie sytuacji sanitarnej, lecz bezpieczeństwa pielgrzymów, zwłaszcza w czasie rytuału kamienowania szatana, symbolizowanego przez trzy kamienne stele. W ubiegłych latach dochodziło wtedy do wypadków zadeptywania słabszych pielgrzymów. W 2006 roku zginęło ok. 360 uczestników hadżu.

Aby zapobiec takim tragediom saudyjskie władze zdecydowały się przebudować most, na którym dochodziło do tratowania słabszych pielgrzymów, dodając do konstrukcji dodatkowe poziomy, skąd wierni mogą ciskać kamienie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: świńska grypa, mekka, pielgrzymka, hadż, grypa, świńska, a(h1n1), wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz