Notowania

wulkan
23.05.2011 13:00

Pierwsze loty anulowane. Eurocontrol uspokaja, Francuzi już nie

Polsce na razie nic nie zagraża, ale jeśli stężenie pyłów wzrośnie, to i nasza przestrzeń zostanie zamknięta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ *Chmura pyłów po erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn nie powinna w najbliższych dniach spowodować nawet częściowego zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej* _ *- poinformowała dziś europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol. *

W komunikacie agencji napisano, że _ nie oczekuje się zamknięcia przestrzeni powietrznej dziś i jutro, z wyjątkiem przestrzeni powietrznej i lotnisk islandzkich _. Islandzkie władze lotnicze wyraziły nadzieję, że jeszcze dziś otwarte zostanie główne tamtejsze lotnisko Keflavik, ok. 50 km od stolicy, Reykjaviku. Lotnisko było zamknięte w czasie weekendu.

Anulowane zostały natomiast loty między kontynentalną Norwegią a archipelagiem Svalbard. Zamknięto także część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią.

_ - Chmura pyłów dotrze nad wody dzielące Norwegię i Svalbard. W związku z tym nie będzie lotów między tymi terytoriami _ - powiedział rzecznik operatora norweskich lotnisk Avinor, Ove Narvesen. W praktyce dotyczy to tylko dwóch dzisiejszych lotów.

Narvesen zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, by prognozować, jaka sytuacja będzie jutro. Z kolei duńska kontrola lotów Naviair poinformowała, że w poniedziałek do godziny 14 czasu polskiego zamknięta będzie niewielka część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią.

Jak sprecyzowała rzeczniczka Helle Kogsbell, zamknięta pozostanie przestrzeń na północ od lotniska Kulusuk (południowy wschód Grenlandii) aż do portu Nerlerit Inaat, na wysokości do 6 tys. metrów.

Naviair kontroluje grenlandzką przestrzeń powietrzną właśnie do tej wysokości. Przestrzeń powyżej należy do kompetencji władz lotniczych Islandii i Kanady.

Francuski sekretarz stanu ds. transportu Thierry Mariani ostrzegał wcześniej, że należy się spodziewać anulowania lotów, kiedy nad Europę dotrze chmura pyłu wulkanicznego. Zaznaczył, że kryteria, według których zapadnie decyzja w tej sprawie, zostały zdefiniowane w ubiegłym miesiącu w czasie ćwiczeń pod patronatem Eurocontrolu.

Jeszcze dziś wieczorem pył może się przemieścić nad północną Szkocję - poinformowały islandzkie służby meteorologiczne, korygując wcześniejsze informacje mówiące o wtorku. Z kolei według europejskiej agencji, jeśli _ chmura będzie się przemieszczać z taką samą intensywnością, może w czwartek dotrzeć nad zachodnią część francuskiej przestrzeni powietrznej i północ Hiszpanii _.

Wybuch wulkanu na Islandii nie zagraża bezpieczeństwu ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz._ - W polskiej przestrzeni powietrznej ruch odbywa się normalnie, bezpiecznie. Nie mamy żadnych prognoz, które wskazywałyby na zmianę tej sytuacji _ - powiedział Hlebowicz.

W ocenie Hlebowicza, jeżeli wulkan będzie nadal wyrzucać pył i pojawi się wiatr w kierunku wschodnim, może to doprowadzić do zamykania przestrzeni powietrznej.

_ - Będzie to zależeć od stężenia pyłu w naszej przestrzeni powietrznej. Jednak prognozy nie dostarczają żadnych modeli, które by uprawdopodabniały scenariusz sprzed 13 miesięcy, kiedy to częściowo zamykaliśmy i otwieraliśmy polskie niebo _ - zaznaczył.

W 2010 roku chmura pyłów po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjoell spowodowała anulowanie ponad 100 tys. lotów i uwięzienie na lotniskach milionów pasażerów.

Erupcja wulkanu Grimsvotn rozpoczęła się w sobotę. Zdaniem ekspertów, nie powinna ona wywołać chaosu w komunikacji lotniczej. W poniedziałek służby meteorologiczne podały, że wulkan w dalszym ciągu wyrzuca duże ilości pyłów, które dotarły aż do oddalonego o 400 km Reykjaviku. Według Eurocontrol, słup pyłów sięga wysokości między 8 a 12 km.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t139863.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/islandzki;wulkan;znow;sparalizuje;ruch;lotniczy,220,0,834012.html) Islandzki wulkan znów sparaliżuje ruch lotniczy? Wybuch najaktywniejszego wulkanu spowodował zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Islandią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t94729.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/erupcja;islandzkiego;wulkanu;kosztowala;5;mld;dolarow,81,0,626001.html) Erupcja islandzkiego wulkanu kosztowała 5 mld dolarów Liczba lotów spadła o ponad połowę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t75351.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/islandzki;wulkan;nie;zagraza;liniom;lotniczym,154,0,834458.html) Islandzki wulkan nie zagraża liniom lotniczym? Brytyjski minister transportu zapewnia, że jego kraj jest znacznie lepiej przygotowany do nadejścia chmury wulkanicznego pyłu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t97222.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/linie;lotnicze;stracily;prawie;2;mld;dolarow,52,0,813620.html) Linie lotnicze straciły prawie 2 mld dolarów Przewoźnicy podsumowują straty dokładnie rok po wybuchu wulkany na Islandii.
Tagi: wulkan, loty, wyspy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz