Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS żąda informacji na temat śledztwa smoleńskiego

0
Podziel się:

Kuchciński domaga się ich w liście do prokuratora generalnego.

PiS żąda informacji na temat śledztwa smoleńskiego
(PAP/Leszek Szymański)
bEsniITF

Pełniący obowiązki szefa klubu PiSMarek Kuchcińskiwysłał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta list z prośbą o odpowiedź na 9 pytań dotyczących badania katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - poinformował w poseł PiSJarosław Zieliński.

_ - Chcemy wiedzieć, jak wyjaśniane są okoliczności katastrofy, co się dzieje z dowodami, jaki jest do nich dostęp polskich przedstawicieli. Monitorujemy przebieg tej sprawy _ - powiedział Zieliński.

Kuchciński wysłał wcześniej list także do premiera z 20 pytaniami w tej sprawie. Podobnie jak w piśmie doDonalda Tuska, Kuchciński, zwracając się do prokuratora generalnego, argumentuje, że pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących katastrofy, a mimo to opinia publiczna nie ma _ podstawowych informacji _ dotyczących jej przyczyn.

bEsniITH

Kuchciński pyta Seremeta m.in. kiedy prokuratura podjęła pierwsze czynności na miejscu katastrofy i kto w nich uczestniczył, jakie czynności śledcze zostały do tej pory wykonane, ilu zostało przesłuchanych świadków i na jaką okoliczność oraz kiedy i jakie dowody do tej pory zostały przekazane polskim śledczym i czy istnieje harmonogram ich przekazywania.

P.o. szef klubu PiS chce też wiedzieć, kto z prokuratorów prowadzących postępowanie ma dostęp do czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu oraz dlaczego czarne skrzynki nie zostały przekazane Polsce. Pyta również kto ponosi odpowiedzialność za brak zabezpieczenia miejsca katastrofy i czy prokuratura prowadzi odrębne postępowanie _ celem ustalenia osób odpowiedzialnych za taki stan _.

Seremet wczoraj poinformował dziennikarzy, że prokuratura czeka na protokoły z oględzin i zabezpieczenia miejsca wypadku oraz protokoły z badań sekcyjnych osób innych niż prezydentLech Kaczyński. Dodał, że dokument dotyczący sekcji prezydenta jest już w dyspozycji prokuratorów polskich. Powiedział też, że otrzymanie przez polską prokuraturę zapisu czarnych skrzynek jako dowodu rzeczowego to _ kwestia kilku miesięcy _. Jak wyjaśnił, zbadać je musi bowiem międzypaństwowa komisja lotnicza w Rosji, wyjaśniająca okoliczności tragedii.

bEsniITN
bEsniIUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)