Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS złoży wniosek o referendum w sprawie ACTA. Inne partie go poprą?

0
Podziel się:

Parlamentarzyści mnożą pomysły na zablokowanie umowy.

PiS złoży wniosek o referendum w sprawie ACTA. Inne partie go poprą?
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Taką informację przekazał na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef Prawa i Sprawiedliwości mówił, że ten wniosek będzie odpowiedzią na apele w tej sprawie. Także inne partie zapowiadają zdecydowany sprzeciw wobec ACTA. Dodatkowo Solidarna Polska chce ustanowić 26 stycznia Dniem Polskiego Internauty. Jej posłowie wystąpili na konferencji z zakneblowanymi ustami.

Aktualizacja: 16.56

- _ Wysuwana jest propozycja, by doszło do referendum, które by miało zdecydować o ostatecznej decyzji naszego rządu. My podejmujemy tę inicjatywę i w najbliższym czasie, to już jest przygotowane, złożymy w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę tego mocno kontrowersyjnego porozumienia _ - powiedział Kaczyński.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, ACTA to kontynuacja procesu oligarchizacji, która sprowadza demokrację do _ zupełnej fikcji _, a obywateli do zmanipulowanych osób, nie orientujących się w przepisach. Według niego, przyczyni się ono do ograniczenia praw internautów.

- _ Ja uważam za kontrowersyjne to wszystko, co wprowadza możliwość daleko idącej kontroli internetu i co za tym idzie kontroli swobodnego obiegu informacji, a także różnego rodzaju wartości kulturowych. Bo to była wielka sfera wolności, mająca w takich krajach jak Polska różnorakie znaczenie, także polityczne _- powiedział Kaczyński.

Źródło: IAR

Tymczasem szef SLD Leszek Miller zwrócił się do wszystkich partii politycznych, by sprzeciwiły się wejściu w życie umowy ACTA, gdy Sejm będzie debatował w sprawie jej ratyfikacji.

Zdaniem Millera polski rząd pochopnie zdecydował się na podpisanie ACTA, gdyż - jak mówił - nie wziął pod uwagę wielu sygnałów niepokoju wyrażanych przez opinię publiczną, a zwłaszcza użytkowników internetu.

Podkreślił jednak, że nie wszystko jest stracone, ponieważ podpisanie umowy międzynarodowej nie oznacza jej wejścia w życie; musi się jeszcze odbyć proces ratyfikacyjny.

_ - Zwracam się do wszystkich ugrupowań parlamentarnych, żeby w trakcie debaty ratyfikacyjnej odrzucić tę możliwość, a więc zrobić wszystko, aby ta umowa w kształcie, w jakim została zawarta, nie mogła wejść w życie _ - powiedział Miller.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m90491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/gowin;namawial;do;wycofania;sie;z;podpisania;acta,90,0,1013594.html) *Musimy przyjąć ACTA? Gowin się sprzeciwił * Zdaniem ministra sprawiedliwości, polskie przepisy wystarczają. polskie przepisy są wystarczające. Przypomniał, że podobny proces odbywał się w Parlamencie Europejskim. Jak mówił, w listopadzie w 2010 r. w PE debatowano nad procedurą wdrażania ACTA i z polskich europosłów tylko ci z SLD głosowali przeciwko temu dokumentowi._ - My konsekwentnie dwa lata temu, rok temu i dzisiaj jesteśmy za wolnością w internecie, za ochroną własności intelektualnej _ - mówił lider Sojuszu.

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział, że jego klub również sprzeciwia się ratyfikacji umowy ACTA. Jego partia - jak mówił - popiera społeczny projekt zorganizowania referendum w tej sprawie.

Ustanowią nowe święto?Do przeciwników ACTA należy też Solidarna Polska. Klub ten chce ustanowić 26 stycznia - Dniem Polskiego Internauty. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Solidarnej Polski wystąpili z ustami zaklejonymi czerwoną taśmą. W rękach trzymali hasło: _ Solidarna Polska mówi stop ACTA _.

_ - Dzisiaj wypowiadamy wojnę rządowi polskiemu w zakresie ACTA. Mówimy stanowcze "nie" dla ACTA. Nie pozwolimy na kneblowanie ust internautom. Solidarna Polska mówi stop cenzurze, stop inwigilacji, stop ACTA _ - oświadczył rzecznik klubu SP Patryk Jaki. Podkreślił, że jeśli dojdzie w Sejmie do głosowania ws. ratyfikacji ACTA, to Solidarna Polska będzie przeciw.

Zapowiedział też, że klub Solidarna Polska zamierza jutro złożyć projekt uchwały Sejmu, _ który uzna 26 stycznia, czyli dzień, w którym rząd Donalda Tuska podpisał w Tokio haniebną i skandaliczną umowę ACTA, Dniem Polskiego Internauty _. Poseł dodał, że celem uchwały jest przypomnienie i uświadomienie _ głównie rządowi PO-PSL _, jak ważna jest wolność słowa, pluralizm i poszanowanie praw obywatelskich oraz jak ważny jest internet dla rozwoju naszego kraju.

_ - Debata nad uchwałą będzie też okazją, aby postawić przed parlamentem premiera Donalda Tuska, który może w końcu wytłumaczy się ze skandalicznej umowy, jaką jest porozumienie ACTA _ - zaznaczył Jaki.

Wyraził nadzieję, że projekt uchwały Solidarnej Polski poprą wszystkie kluby parlamentarne. - _ W ostatnich dniach wszystkie kluby deklarują publicznie, że internet jest dla nich wyjątkowo ważny. W związku z tym, skoro mamy ustanowione przez Sejm różnego rodzaju dni w ciągu roku, to czemu ma nie być w naszym kraju Dnia Polskiego Internauty. Liczymy na poparcie i już w piątek złożymy projekt do laski marszałkowskiej _ - zapowiedział Jaki.

Według posła SP Andrzeja Dery podpisanie przez rząd Donalda Tuska umowy ACTA, to _ kolejna próba inwigilacji polskiego społeczeństwa, kneblowania ust i ograniczenia sfery wolności _. _ - Wzywamy wszystkie kluby parlamentarne do jasnego opowiedzenia się, czy będą za ratyfikacją tej umowy, która dzisiaj została w nocy przez Polskę podpisana _ - apelował na konferencji prasowej.

Dera pytany, czy Solidarna Polska poprze wniosek PiS o przeprowadzenie referendum w sprawie akceptacji ACTA, wyraził nadzieję, że takie referendum nie będzie potrzebne. Dodał, że pomysł przeprowadzenia referendum zgłosili wcześniej sami internauci, a PiS go tylko popiera.

Jak mówił, SP liczy na to, że nie będzie trzeba robić referendum w tej sprawie, bo kluby opowiedzą się przeciw ratyfikacji ACTA. - _ Nie ma wtedy potrzeby przeprowadzenia referendum. Zresztą sam premier Donald Tusk powiedział, że będzie zwlekał z ratyfikacją, więc liczymy na to, że PO nie ratyfikuje tej umowy i ona nie wejdzie w życie _ - podkreślił Dera.

Niezdecydowane jest natomiast PSL. Stanisław Żelichowski powiedział PAP, że proces ratyfikacji jest jeszcze daleki. Jak mówił, klub PSL planuje zlecić analizy i dopiero po ich przedstawieniu posłowie podejmą decyzję czy będą za ratyfikacją, czy przeciw.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski powiedział, że do ratyfikacji jest jeszcze wiele czasu i obecnie najważniejsze jest podjęcie konsultacji społecznych z zainteresowanymi podmiotami w sprawie ratyfikacji ACTA.

Porozumienie ACTA ma służyć ochronie przed piractwem w internecie i walce z podróbkami. O świcie naszego czasu w Tokio w imieniu Polski podpisała je nasza ambasador w Japonii. Do ratyfikacji ma dojść ratyfikowana w ciągu roku. W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne na jego temat. Od kilku dni przeciwko ACTA protestują polscy internauci. Od soboty blokowane były rządowe strony internetowe.

O ACTA czytaj w Money.pl
Zamieszki na marszu przeciw ACTA Największa manifestacja odbyła się w Krakowie. Uczestniczyło w niej 15 tysięcy osób.
Musimy przyjąć ACTA? Gowin się sprzeciwił Zdaniem ministra sprawiedliwości, _ polskie przepisy są wystarczające w tym zakresie _.
Przeszedł wniosek PiS w sprawie ACTA Marszałek Ewa Kopacz stwierdziła, że nie ma potrzeby przeprowadzania w tej samej sprawie debaty plenarnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)