Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Placówki wykrywające raka piersi na cenzurowanym

0
Podziel się

60 instytucji nie przeszło audytu.

Placówki wykrywające raka piersi na cenzurowanym
(PAP/Darek Delmanowicz)
bEiMYUCZ

Centralny Ośrodek Koordynujący program wczesnego wykrywania raka piersi skontrolował w Polsce instytucje zajmujące się mammografią. Okazało się, że audytu nie przeszło ponad sześćdziesiąt placówek w całym kraju.

Na Warmii i Mazurach negatywną opinię otrzymał Szpital Miejski w Elblągu, Niepubliczny Zakład Stowarzyszenia NFOZ w Olsztynie oraz Szpital Wojewódzki w Olsztynie.
Elbląski Szpital Miejski zawiesił wykonywanie badań mammograficznych do czasu zakupu nowego sprzętu.

Z negatywną opinią ośrodka nie zgadzają się jednak olsztyńskie placówki. _ Wyniki audytu nie są jasne _ - twierdzi Elżbieta Stefanowicz, kierownik oddziału radiologii i diagnostyki obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie i jednocześnie wojewódzki konsultant do spraw radiologii i diagnostyki obrazowej.

bEiMYUDb

Doktor Stefanowicz przeanalizowała audyt i jak mówi, stwierdziła w nim wiele niejasności.

Zdaniem Jerzego Giermka - kierownika ośrodka odpowiedzialnego za audyt, test został przeprowadzony dobrze. Jak to określił, całą sprawę po prostu źle zinterpretowano i doszło do niepotrzebnej paniki.

_ - Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie odpowiedzialny za kontrolę i nadzór nad zdrowiem publicznym jest zaniepokojony sprawą i zamierza ją wyjaśnić _ - zapowiada rzecznik Inspektoratu Jan Bondar.

Badanie mammograficzne jest jednym ze skutecznych sposobów wczesnego wykrywania raka piesi. Ujawnia chorobę nawet wtedy, gdy rak nie jest jeszcze wyczuwalny jako guzek. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony.

bEiMYUDC
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)