Notowania

Australia
02.02.2011 07:19

Po rekordowej powodzi w Australię uderzy huragan

Meteorolodzy ostrzegają, ze Yasi jest porównywalny do huraganu Katrina, który spustoszył Nowy Orlean w 2005 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tysiące ludzi opuszczają domy w północno-wschodnich rejonach Australii i uciekają do tymczasowych schronów przed nadciągającym potężnym huraganem Yasi o szybkości wiatru dochodzacej do 300 km/godz.

Huragan, określany jako najpotężniejszy w historii Australii, ma dziś wieczorem (czasu miejscowego) dotrzeć do północno-wschodnich wybrzeży tego kraju. Został już zakwalifikowany do 5, najwyższej kategorii._ - Stoimy wobec huraganu o katastrofalnych rozmiarach _ - powiedziała premier stanu Queensland Anna Bligh.

Meteorolodzy ostrzegają, że Yasi jest silniejszy od huraganu Tracy, który w 1974 roku zdewastował portowe miasto Darwin zabijając 71 osób i porównywalny do huraganu Katrina, który spustoszył Nowy Orlean w 2005 roku.

Huragan nad Australią. Zobacz materiał telewizji ITN:

[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t127828.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/australia;czeka;na;potezny;cyklon,43,0,762923.html) Australia czeka na potężny cyklon
W zagrożonej strefie znalazły się miasta Cairns, Townsville i Mackay a bezpośrednio zagrożonych jest ponad 400 tysięcy osób, w tym liczni turyści odwiedzający australijską Wielką Rafę Koralową.

Inżynierowie są zdania, że ataku żywiołu mogą nie wytrzymać nawet domy o wzmocnionej konstrukcji budowane z myślą o huraganach, nie mówiąc już o budynkach starszych, a zwłaszcza małych. Od czasu ataku huraganu Tracy znacznie zaostrzono w Australii przepisy budowlane.

Zamknięto urzędy, szkoły, kopalnie, linie kolejowe i porty przeładunku węgla. Władze ostrzegły, że huragan może wedrzeć się w głąb lądu na odległość setek kilometrów atakując rejony, które wciąż nie przezwyciężyły skutków niedawnych katastrofalnych powodzi.

Szkoły i centra handlowe w Cairns zostały zamienione na tymczasowe schrony dla okolicznych mieszkańców, które szybko się zapełniają. Ludzie przynoszą ze sobą plecaki, koce i żywność.

Cairns jest często odwiedzane przez zagranicznych turystów. _ - Jesteśmy przerażeni. Nie udzielono nam prawie żadnych informacji a nigdy nie widzieliśmy takiego huraganu _ - powiedział jeden z nich, 20-letni Marlim Flagar ze Szwecji.

Obecnie cyklon znajduje się w odległości 650 kilometrów od wybrzeży. Oczekuje się, że dotrze do nich w dzisiaj, około godziny 22 czasu lokalnego (13 czasu polskiego).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t130526.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;powodzi;-;cyklon;ewakuacja;w;australii,235,0,763627.html) Po powodzi - cyklon. Ewakuacja w Australii Stan Queensland przygotowuje się na cyklon o sile huraganu Katrina z 2005 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t129260.jpg ) ] (http://galerie.money.pl/powodz;w;australii,galeria,4898,0.html) Australia po powodzi - zobacz relację zdjęciową Miejscowość Grantham w Queensland została kompletnie zniszczona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t128761.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zalany;obszar;jak;francja;i;niemcy;razem,35,0,752419.html) Zalany obszar jak Francja i Niemcy razem Jest czternasta ofiara powodzi w Australii. To 24-letni mężczyzna z Brisbane.
Tagi: Australia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz