Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlasie barometrem politycznym

0
Podziel się:

Tusk uważa, że powtórne wybory na Podlasiu będą miały symboliczny wydźwięk.

Podlasie barometrem politycznym
(PAP/Jacek Bednarczyk)

*Mieszkańcy województwa podlaskiego w przedterminowych wyborach do sejmiku powiedzą, co myślą o skuteczności rządów PiS, Samoobrony i LPR na poziomie lokalnym i centralnym - powiedział w Białymstoku lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. *

"Sytuacja na Podlasiu jest symboliczna" - ocenił polityk.

"Macie prawo, ale też i powinność powiedzieć całej Polsce, że te rządy to tak naprawdę "bezrząd", a Podlasie nierządem stoi, dlatego że PiS, LPR i Samoobrona nie potrafiły przez długie tygodnie skonstruować władzy (w tym województwie)" - podkreślił Tusk, który w Białymstoku uczestniczył w wojewódzkiej Konwencja Wyborczej Platformy.

_ Zdaniem Tuska, "arogancja i pazerność władzy pokazała swoje najgorsze oblicze". _ "Na Podlasiu, jak w soczewce widać, że wybory to nie jest jałowa uroczystość niczemu nie służąca, że demokracja z wyborami lokalnymi, parlamentarnymi to jest ustrój, w którym ludzie rzeczywiście decydują o tym, co dobre, ale także o tym, co złe. Oddanie, przez kartkę wyborcza, władzy ludziom niekompetentnym, agresywnym, niezdolnym do porozumienia się na rzecz dobra wspólnego, oznacza kłopot dla wszystkich mieszkańców gminy, miasta, województwa, czy całego kraju" - podkreślił szef PO.

20 maja w woj. Podlaskim odbędą się powtórzone wybory do sejmiku wojewódzkiego. Wybory muszą być powtórzone, bo radni wybrani jesienią nie zdołali w ustawowym czasie wybrać nowego zarządu województwa.

Próbowała to zrobić koalicja radnych PiS i Samoobrony, w nieformalnej opozycji była PO, PSL i radni lewicy. Ponieważ zarządu nie udało się powołać (w kluczowych głosowaniach był remis), z mocy prawa sejmik uległ rozwiązaniu.

_ Wraz z wyborami odbędzie się referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Inicjatorem było PiS, które pod wnioskiem o referendum zebrało ponad 50 tys. podpisów mieszkańców regionu. _"Na Podlasiu, jeszcze wyraźniej niż w Warszawie widać, że ta koalicja to nieszczęście wynikające z niechęci, pogardy dla zwykłego człowieka. To, co się stało na Podlasiu oznacza, że we współczesnej demokracji nie może być miejsca na jałową agresję. Rzeczywistymi wyzwaniami dla władzy są drogi, nowoczesne stadiony, działanie na rzecz lepszego życia zwykłych ludzi" - mówił lider PO.

"Zróbcie wszystko, aby na Podlasiu wygrała normalność, rzetelność, kompetencja, normalna ludzka przyzwoitość. Idźcie wybrać swoją dobrą władzę wojewódzką, żeby rządzili ludzie, którzy zaproponują pozytywny scenariusz, udowodnią, że Podlasie nie musi być skazane na kłótnie i brak perspektyw cywilizacyjnych. Dziś jesteśmy świadkami nierozumnej wojny, jaką władza lokalna zaproponowała wspólnotom lokalnym" - ocenił Tusk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)