Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pokojowa Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego?

0
Podziel się:

Pod wnioskiem podpisali się polscy politycy. Ideę wsparli też parlamentarzyści z Rady Europy.

Pokojowa Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego?
(PAP/EPA)
bETFujDp

Komitet noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty. Pod wnioskiem o Nagrodę Nobla dla Alesia Bialackiego podpisali się polscy parlamentarzyści.

Polska Agencja Prasowa dowiedziała się o tym od Andrzeja Halickiego (PO) z sejmowej komisji spraw zagranicznych i Tomasza Pisuli, prezesa Fundacji Wolność i Demokracja.

Wniosek o rejestrację kandydatury Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla został wysłany do komitetu noblowskiego pod koniec stycznia. Podpisali się pod nim polscy parlamentarzyści. Ideę wsparli też parlamentarzyści z Rady Europy.

bETFujDr

Zawiadomienie o przyjęciu kandydatury Bialackiego dotarła do wnioskodawców kilka dni temu. Komitet noblowski poinformował, że zarejestrował w tym roku 231 kandydatów. 12 października Komitet ogłosi kto będzie laureatem.

_ - Zgromadziliśmy bardzo dużo podpisów pod wnioskiem. Ponad 100 w polskim parlamencie i kolejne 100 w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W tej chwili problem Białorusi jest bardzo szeroko znany. Bialacki za pomoc tym, którzy byli szykanowani, został skazany na obóz pracy. Moim zdaniem Bialacki ma szansę na Nobla _ - powiedział Halicki.

W październiku zeszłego roku na Białorusi powołany został międzynarodowy komitet działający na rzecz Nobla dla Bialackiego. Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _, został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Sam Bialacki nie przyznał się w sądzie do winy, argumentując, że pieniądze nie były jego dochodem, a przekazywane były przez zagraniczne fundacje na działalność w sferze obrony praw człowieka.

Białoruski opozycjonista jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, honorowym obywatelem Genui. Był już nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, w 2007 roku znalazł się na tzw. krótkiej liście.

bETFujDx

Do Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą m.in. członkowie parlamentów i rządów, rektorzy uniwersytetów, dyrektorzy pokojowych instytutów badawczych oraz zagranicznych instytutów politycznych, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, a także byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Pokojowa Nagroda Nobla jest wręczana w Oslo, 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje dla Białorusi to wina opozycji? Tak twierdzą przedstawiciele oficjalnych związków zawodowych.
Tam polują na liderów. Prezydent potwierdza Liderów białoruskiej opozycji zatrzymano wczoraj w nocy w pociągu jadącym do Moskwy.
Cofnęli polityków na granicy. Będzie skandal? Białoruscy opozycyjni politycy nie zostali wypuszczeni z Białorusi na Litwę.
bETFujDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)