Notowania

polański
23.10.2009 13:02

Polański może być skazany na dwa lata

Zdaniem Szwajcarów aresztowany reżyser może odpowiadać tylko za seks z 13-latką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Film Servis Festival Karlovy Vary)

Rzecznik szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości ocenił, że reżyser Roman Polański może być skazany w Stanach Zjednoczonych jedynie na dwa lata więzienia za seks z 13-latką.

Folco Galli powiedział radiu Europe-1, że reżyser może odsiadywać wyrok w Kalifornii jedynie za przestępstwa uwzględnione w amerykańskim wniosku o ekstradycję ZOBACZ TAKŻE: Roman Polański trafił do szpitala
przesłanym wczoraj wieczorem.

Galli nie sprecyzował, czy reżyser jest ścigany za ucieczkę przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości w 1978 roku. Sprecyzował, że reżyser przyznał się do kontaktów seksualnych z nieletnią, a za to przestępstwo grożą maksymalnie dwa lata więzienia.

ZOBACZ TAKŻE: Polański dobrowolnie stanie przed sądem?
Szwajcaria potwierdziła, że Stany Zjednoczone wystąpiły o ekstradycję filmowca. Ministerstwo przekazało wniosek do kantonu w Zurychu, który ma obowiązek zawiadomienia o nim Polańskiego.

Stany Zjednoczone miały od momentu zatrzymania Polańskiego 40 dni na złożenie wniosku o ekstradycję. Jak jednak twierdzi agencja AP, powołując się na zdobyte przeze siebie dokumenty, Szwajcarzy już od 5 października zwracali się do Amerykanów o przyspieszenie procedury.

| Za co Polański trafił do aresztu |
| --- |
| Polański został zatrzymany 26 września na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku. Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca mu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko Polańskiemu postępowania karnego zbiegł on do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia. |

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: polański, apele, areszt, szwajcaria, ekstradycja, seks, nieletnia, kalifornia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz