Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policja opanowała zbuntowane więzienie

0
Podziel się:

W rezultacie buntu zginęło pięć osób, a około 100 więźniów zbiegło.

Zdjęcia ze zbuntowanego więzienia
Zdjęcia ze zbuntowanego więzienia (PAP/EPA.)

W rezultacie buntu zginęło pięć osób, a około 100 więźniów zbiegło, w tym kilkunastu skazanych za działalność terrorystyczną.

Bunt wybuchł w Medan, stolicy indonezyjskiej prowincji Sumatra Północna i trzecim co do wielkości mieście kraju.Do akcji pacyfikacyjnej skierowano ok. 500 policjantów i 300 żołnierzy. Na krótko przed ostatecznym potwierdzeniem opanowania sytuacji, naczelnik więzienia Akbar Hadi poinformował, że pierwsze oddziały interwencyjne weszły do kompleksu, nie napotykając oporu. Zablokowano drogi wiodące do sąsiednich prowincji Aceh, Jambi i Sumatra Zachodnia.

Na miejscu obecni są także strażacy, którzy gaszą pożary podłożone przez osadzonych.Ofiary śmiertelne zajść to trzej więźniowie i dwaj strażnicy - powiedział rzecznik lokalnej policji Heru Prakoso, cytowany przez AFP. Dodał, że wśród ok. 100 zbiegów jest sześć osób skazanych za działalność terrorystyczną. Dotychczas policja schwytała 55 więźniów. Agencja AP podaje, że uciekło aż 240 osadzonych.

Po południu w zakładzie wybuchły zamieszki z powodu trwającej od rana awarii prądu i pomp dostarczających wodę. Brak wody uniemożliwił więźniom dokonywanie ablucji przed modlitwami podczas trwającego obecnie ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.

W wyniku starć - jak pisze AFP - uciec udało się ok. 150 osadzonym, pozostali podłożyli ogień w biurach więzienia i wzięli strażników jako zakładników; po krótkim czasie zostali oni uwolnieni. Jak relacjonowała wcześniej agencja AFP, więźniowie zebrali się na dziedzińcu więzienia i swobodnie poruszali się po zakładzie. Wpuścili na teren więzienia ok. 20 wojskowych, którzy mieli prowadzić negocjacje. Nie chcieli, by zajmowali się tym policjanci. _ Nienawidzimy policjantów. To barbarzyńcy, wciąż nas biją _ - krzyczał jeden z osadzonych.

Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości i praw człowieka Gonjang Raharjo przyznał, że w więzieniu mogącym pomieścić 1200 osób karę odbywało aż 2600 więźniów. Przeludnienie to problem większości więzień w Indonezji - dodał. W lutym 2012 roku gwałtowne zamieszki wybuchły w przepełnionym więzieniu Kerobokan na Bali; ich bezpośrednią przyczyną miało być zaatakowanie nożem jednego z więźniów. Wówczas obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Bunt w Guantanamo! Strażnicy strzelają... Strażnicy starli się wczoraj z osadzonymi w więzieniu w amerykańskiej bazie Guantanamo.
Zatrzymani po napadzie na konwój 30-letnia Karolina P. została zatrzymana na ul. Grójeckiej w Warszawie. Samochód, którym jechała, został zablokowany przez radiowozy. 32-letniego Arkadiusza M. zatrzymano w jego mieszkaniu.
Napadał na banki. W końcu został złapany Do napadów na niewielkie placówki bankowe doszło w ostatnich trzech miesiącach w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Zabrzu oraz dwukrotnie w Rudzie Śląskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)