Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomnik Światła przed Pałacem? Znamy projekt

0
Podziel się:

Marta Kaczyńska uważa, że symbolika projektu jest godna uznania.

Pomnik Światła przed Pałacem? Znamy projekt
(PAP/Jacek Bednarczyk)

W Centrum Prasowym Foksal Warszawie zaprezentowany został projekt Pomnika Światła przy Pałacu Prezydenckim ku czci wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Jego autorem jest poznański architekt, profesor Pawła Szychalskiego.

Obecna na prezentacji Marta Kaczyńska powiedziała , że projekt podoba się jej, ze względu na swoją symbolikę . Nawiązuje ona bowiem do zniczy jakie ludzie palili po katastrofie na Krakowskim Przedmieściu . Jej zdaniem, projekt wychodzi tez naprzeciw władzom Warszawy.

Projekt zakłada ustawienie przed Pałacem Prezydenckim 96 słupów świetlnych, symbolizujących wszystkie ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Promienie świetlne miałyby wychodzić z chodnika na Krakowskim Przedmieściu i wznosić się na wysokość czterech metrów.

Projektant wyjaśnił, że u podstawy słupów świetlnych umieszczone byłyby ryngrafy z nazwiskami oraz datami urodzin i śmierci wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Para prezydencka miałaby jeden, wspólny, większy od innych ryngraf, z podwójną inskrypcją.

_ - To światło jest pomnikiem. Zdaję sobie sprawę jako architekt z tego, że naprawdę niewiele materialnych elementów jest do zaprojektowania. Światła w powierzchni pomnika to naturalna rzecz w dzisiejszych miastach _ - tłumaczył Szychalski. Jak wyjaśnił, w pomniku symbolicznym odniesieniem do Katynia mają być właśnie ryngrafy, które - jak przypomniał - w polskiej tradycji mają konotacje narodowe, rycerskie i religijne.

_ - Jeżeli popatrzymy na same zapalone 96 reflektorów możemy to kojarzyć z konstelacją gwiazd. Natomiast uzbrojone w ryngrafy, możemy widzieć subtelną relację ze zdjęciami satelitarnymi ze Smoleńska (...) Ten pomnik jest żywy i będzie się rodził codziennie. Zachód słońca będzie wyznaczał codzienne odrodzenie tego pomnika. Będzie żywy, gdyż każda zmiana atmosferyczna będzie zmieniała jego wizerunek _ - dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARTY KACZYŃSKIEJ:

W konferencji z okazji prezentacji uczestniczyli między innymi: były szef gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński, córka prezydenta Marta Kaczyńska-Dubieniecka oraz Magdalena Merta, Andrzej Melak i Jakub Płażyński.

Organizatorzy chcą zebrać sto tysięcy podpisów, by petycja w sprawie pomnika mogła trafić do Sejmu

Zwolennicy budowy _ Pomnika Światła _ podkreślają, że konieczne jest uhonorowanie ofiar przy Pałacu Prezydenckim. Plany postawienia tradycyjnego monumentu storpedował w lipcu stołeczny konserwator zabytków.

Co o pomniku ofiar katastrofy sądzi minister kultury? Czytaj na drugiej stronie

Z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego uważa, że jeszcze dziś możemy spodziewać się ogłoszenia konkursu na pomnik ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Bogdan Zdrojewski mówił w radiowej Trójce, że z jego strony wszystko jest gotowe, by taki konkurs ogłosić i przeprowadzić, a konieczna jest jeszcze wspólna decyzja prezydentów Polski i Rosji.

Konkurs zaplanowano tak, by pomnik stanął w drugą rocznicę katastrofy - mówił minister Zdrojewski. Artyści będą mieli sześć miesięcy na przygotowanie koncepcji. Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty w grudniu, a wykonawca pomnika będzie miał cztery miesiące na jego realizację.

Konkurs na pomnik ofiar katastrofy będzie miał formułę otwartą. Oznacza to, że będą mogli wziąć w nim udział artyści z innych krajów, w tym z Rosji. Przewiduje się, że zostanie ogłoszony dziś po spotkaniu Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t136996.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/slupy;swiatla;kaczynskiego;stana;przed;palacem,85,0,808277.html) Słupy światła Kaczyńskiego. Staną przed pałacem? Prezes PiS przedstawił wizję pomnika ofiar. _ Katastrofa obciąża rząd, ma interes by ukryć prawdę _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t137183.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;skarzy;sie;do;bor;za;przepychanki,144,0,810128.html) PiS skarży się do BOR. Za przepychanki Chodzi o incydent, do którego doszło, gdy grupa posłów próbowała sforsować barierki ustawione przed Pałacem Prezydenckim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t137195.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/musimy;wprowadzic;moralny;porzadek,214,0,809942.html) _ Musimy wprowadzić moralny porządek _ _ Musimy wspólnie odnowić nasz kraj _ - powiedział Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim. Poncyljusz - _ Uroczystości to klęska JarKacza _.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)