Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomnik zamiast krzyża - wciąż nie ma decyzji

0
Podziel się:

Rośnie liczba projektów monumentu. Dzielą one ludzi, którzy gromadzą się przed krzyżem.

Pomnik zamiast krzyża - wciąż nie ma decyzji
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

[aktualizacja 15:30]

Nadal nie wiadomo czy przed Pałacem Prezydenckim zamiast krzyża stanie pomnik ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Mimo braku decyzji rośnie liczba projektów monumentu. Do

Swoje koncepcje przedstawili między innymi architekt Czesław Bielecki i rzeźbiarz Maksymilian Biskupski. Sprawa ta dzieli ludzi, którzy wciąż gromadzą się przed krzyżem.

POSŁUCHAJ OPINII NA TEMAT POMNIKA:

Dotychczas wybrano projekt pomnika, który stanie na cmentarzu na Powązkach. Blok białego granitu przełamanego na dwie części między dwoma rzędami nagrobków zaprojektował Marek Moderau. Pomnik ma być gotowy 1 listopada.

Tymczasem Tomasz Nałęcz, który będzie doradzał prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, uważa, że sprawą budowy pomnika upamiętniającego 96 osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, powinny zająć się władze Warszawy.

_ - Radziłbym panu prezydentowi, by się nie wypowiadał i nie wyrywał ze swoim sądem, bo opinia prezydenta jest niezwykle ważąca. To powinna być suwerenna decyzja warszawiaków, czyli władz, radnych Warszawy _ - powiedział Nałęcz w TVP Info.

Incydent pod tablicą

Stołeczna policja zatrzymała 71-letniego mężczyznę, który rzucił słoikiem z nieczystościami w tablicę na Pałacu Prezydenckim, upamiętniającą katastrofę samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Jak powiedział Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, mężczyznę zatrzymali strażnicy miejscy i to oni przekazali go policji. _ - Jest teraz w naszej dyspozycji. Próbujemy ustalić motywy jego działania _ - dodał.

Mężczyzna nie był wcześniej karany. Jak zaznaczają policjanci, w chwili incydentu prawdopodobnie nie był też pijany. Będzie to jednak sprawdzane. Na razie nie wiadomo czy i jakie usłyszy zarzuty. Zniszczenia mienia na kwotę poniżej 250 zł jest wykroczeniem, powyżej - tej kwoty - przestępstwem._ - Na razie za wcześnie by o tym mówić, to starszy człowiek. Musimy dowiedzieć się dlaczego to zrobił, ustalić czy szkody są trwałe _ - podkreślają policjanci.

Ochrona Pałacu kosztuje 80 tys. zł dziennie

Okolice Pałacu Prezydenckiego stale obserwują liczne patrole policji i straży miejskiej.
Rzeczniczka stołecznej straży miejskiej Monika Niżniak powiedziała, że w ciągu doby okolice Pałacu Prezydenckiego patroluje ponad 60 strażników. Koszty ochrony tylko na początku sierpnia szacowane były na ponad 80 tysięcy złotych.

Strażnicy patrolujący okolice Pałacu Prezydenckiego wspierają działania policji. Niżniak przyznaje, że nie wie czy przedłużające się protesty przed Pałacem Prezydenckim wymuszą korekty w budżecie straży miejskiej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)