Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Afganistanu. USA zmusiły Pakistan

0
Podziel się:

Terytoria plemienne na północnym zachodzie Pakistanu są wykorzystywane jako bazy wypadowe przez talibów afgańskich.

Pomoc dla Afganistanu. USA zmusiły Pakistan
(PAP/EPA)
bEDBCTSd

Władze Pakistanu będą zachęcać afgańskie ugrupowania rebelianckie, takie jak siatka Hakkaniego czy bojownicy talibscy, do prowadzenia rozmów pokojowych z centralnym rządem w Kabulu - oświadczyła szefowa pakistańskiej dyplomacji Hina Rabbani Khar (na zdj.).

Szefowa MSZ zastrzegła w rozmowie z dziennikarzami, że Islamabad uczyni to, jeśli zostanie o to poproszony przez Kabul. Khar zwróciła uwagę, że proces pojednania w Afganistanie toczy się na kilku frontach, lecz jest daleki od zakończenia.

Minister wypowiedziała się po przyjeździe z Kabulu. W jej opinii, _ wiele złej woli _ w tradycyjnie trudnym sąsiedztwie krajów, których relacje były w ostatnich miesiącach napięte, przeminęło. Spytana, czy Pakistan będzie wywierać nacisk na rebeliantów, aby zawarli pokój z Kabulem, Khar powiedziała, że Islamabad _ jest chętny uczynić wszystko, czego Afgańczycy od niego oczekują _.

bEDBCTSf

Jak zauważa agencja Associated Press, słowa szefowej MSZ Pakistanu są znaczące, ponieważ kraj ten jest postrzegany jako kluczowy gracz w procesie pojednania w Afganistanie ze względu na historyczne związki z Talibanem.

Terytoria plemienne na północnym zachodzie Pakistanu są wykorzystywane jako bazy wypadowe przez talibów afgańskich, którzy walczą po drugiej stronie granicy z siłami NATO i siłami rządu centralnego prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja.

Stany Zjednoczone od dawna domagały się od Pakistanu, by współdziałał w zwalczaniu siatki Hakkaniego - afgańskiego ugrupowania rebelianckiego, które uznaje się za największe obecne zagrożenie dla sił NATO i armii afgańskiej.

Wczoraj afgańscy talibowie poinformowali, że nie porozumieli się ze społecznością międzynarodową co do rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Podkreślili, że przed podjęciem rozmów konieczne jest zbudowanie zaufania. Tym samym bojownicy chcą wywrzeć presję na Waszyngton, by uwolnił talibów przetrzymywanych w bazie Guantanamo. Liczne źródła w Kabulu utrzymują, że w Katarze dochodzi do kontaktów przedstawicieli USA i talibów.

bEDBCTSl
Czytaj więcej o Afganistanie
Pakistan: 11 talibów zginęło w ataku Pakistańskie samoloty zaatakowały pozycje talibów w północno-zachodnim regionie Orakzai, zabijając co najmniej 11 bojowników.
Skandaliczne zdjęcia. Znaleziono winnych Zidentyfikowani marines, którzy oddawali mocz na zwłoki talibów, nadal pełnią służbę.
Chcą pokoju, ale będą dalej zabijać Polityczne skrzydło talibów jest gotowe przystąpić do rozmów o zakończeniu wojny w Afganistanie, ale nie oznacza to, że bojownicy zakończą walkę zbrojną
bEDBCTSG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)