Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: Partie nie dogadały się w sprawie budżetu

0
Podziel się

Portugalia może potrzebować pomocy podobnie jak Grecja.

Portugalia: Partie nie dogadały się w sprawie budżetu
(ec.europa.eu)
bEgJoLYR

Rokowania na temat przyszłorocznego budżetu Portugali, prowadzone przez mniejszościowy socjalistyczny rząd z opozycyjną Partią Socjaldemokratyczną (PSD), zakończyły się dziś bez rezultatu, co zwiększa groźbę politycznego i finansowego kryzysu państwa.

**Obie strony mają rozbieżne poglądy w sprawie metod zmniejszania rozdętego długu publicznego - PSD domaga się przede wszystkim redukcji wydatków, natomiast rząd preferuje bardziej wyważone podejście, przewidujące również podwyżki podatków.

Ponieważ rząd premiera Jose Socratesa (na zdj.) nie dysponuje parlamentarną większością, ustawa budżetowa może zostać uchwalona tylko wtedy, jeśli PSD ją poprze lub przynajmniej wstrzyma się od głosu. Socjaldemokraci jeszcze nie zaprezentowali oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

bEgJoLYT

Socrates zagroził swą dymisją, jeśli budżet nie zostanie zatwierdzony, a jego ministrowie ostrzegli, że Portugalia - wzorem Grecji - może być zmuszona do szukania pomocy finansowej za granicą.

Minister finansów Fernando Teixeira dos Santos oświadczył, że dalszych rozmów z socjaldemokratami nie będzie. Jak zaznaczył, rząd nie ugnie się pod naciskami w sprawie złagodzenia zakładanych limitów deficytu budżetowego, a w razie odrzucenia budżetu przez parlament Portugalia stanie w obliczu kryzysu finansowego.

_ - Scenariusz, jaki się w takim przypadku rysuje, jest bardzo niepokojący. Wepchnie on kraj w bardzo głęboki kryzys finansowy _ - powiedział Teixeira dos Santos.

W razie ewentualnego ustąpienia rządu Portugalię czekałby długi okres politycznej niepewności. Na mocy konstytucji przedterminowe wybory parlamentarne mogłyby się odbyć najwcześniej w maju, gdyż w styczniu Portugalczycy będą wybierać prezydenta państwa. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłby tymczasowy rząd ekspercki.

bEgJoLYZ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t95912.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;zabiera;pieniadze;biednym;i;niepelnosprawnym,200,0,650952.html) Portugalia zabiera pieniądze biednym i niepełnosprawnym Tak ratuje się przed grożącym jej krachem finansowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t92491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;wprowadzi;nadzwyczajne;srodki;przeciw;kryzysowi,228,0,623588.html) Portugalia wprowadzi nadzwyczajne środki przeciw kryzysowi Premier Jose Socrates uniknął wotum nieufności.
bEgJoLZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)