Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawie 1,5 miliarda ludzi żyje w skrajnej biedzie

0
Podziel się:

Najnowsze dane Banku Światowego przerażają. Najgorzej jest w Afryce.

Prawie 1,5 miliarda ludzi żyje w skrajnej biedzie
(EPA/PAP)

Najnowsze dane Banku Światowego przerażają. Jest znacznie gorzej, niż oceniali eksperci.

Za skrajnie ubogich uważani są ci, którzy mają do dyspozycji mniej niż 1,25 dolara dziennie. Najwięcej takich osób mieszka w Afryce - stanowią oni 50 procent całej ludności kontynentu. Oznacza to, że poziom biedy w Afryce nie zmienił się od początku lat 80.

W wartościach bezwzględnych, najwięcej ubogich ludzi, 595 milionów, mieszka w południowej Azji, głównie w Indiach. W tym rejonie od 1981 roku poziom ubóstwa spadł jednak z 60 do 40 procent. Największy sukces pod tym względem w ostatnich latach odniosły Chiny, które bogacą się bardzo szybko.

Nowe statystyki, uwzględniające wzrost globalnej liczby ludności, wskazują, że poziom światowego ubóstwa spadł w ciągu ostatniego ćwierćwiecza z 50 do 25 procent. Zdaniem szefa Banku Światowego, Justina Lina, można mieć w związku z tym nadzieję, że uda się osiągnąć jeden z tzw. Celów Milenijnych, który zakłada redukcję światowej biedy o połowę do 2015 roku.

Granica ubóstwa wyznaczona przez Bank Światowy w 2005 roku to 1,25 dolara na osobę. Poprzednio - w latach 1981-2004 - wynosiła ona 1 dolar na osobę. Najnowsze dane zebrano na podstawie analizy badań 1,2 miliarda ludzi w 116 krajach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)