Notowania

energia elektryczna
06.10.2010 17:39

Prawie pół miliona złotych kary dla Enea Operator

Spółka narzucała swoim kontrahentom uciążliwe warunki umów i za to ukarał ją UOKiK.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymierzył *477 tysięcy złotych kary **spółce Enea Operator za nadużywanie pozycji dominującej na rynku dystrybucji energii elektrycznej. *

Postępowanie przeciwko Enei Operator zostało wszczęte w październiku ubiegłego roku, po informacjach uzyskanych od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W jego trakcie ustalono, że spółka narzucała swoim kontrahentom uciążliwe warunki umów, przynoszące jej nieuzasadnione korzyści. UOKiK zakwestionował postanowienie w umowie o przyłączenie do sieci, zgodnie z którym w przypadku zamówienia w umowie dystrybucji mocy umownej mniejszej niż przyłączeniowa, ta niższa wartość automatycznie stawała się mocą przyłączeniową, mimo że opłata za przyłączenie do sieci została pobrana od większej mocy.

Oznaczało to również, że klient który zapłacił już raz za określoną wielkość mocy przyłączeniowej i chciał ją uzyskać w przyszłości, musiał ponownie ponieść opłatę – za zwiększenie mocy przyłączeniowej do wielkości pierwotnej.

Praktyka była szczególnie szkodliwa dla przedsiębiorców rozpoczynających dopiero swoją działalność. Zazwyczaj nie są oni bowiem w stanie wykorzystywać pełnych mocy produkcyjnych w pierwszym roku swojej działalności (np. w związku z rozbudową swojego zakładu czy pozyskiwaniem kontraktów). Określenie większej mocy przyłączeniowej powinno im gwarantować, że po okresie tzw. rozruchu, będą mogli pobierać więcej energii bez ponoszenia szczególnych nakładów finansowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t38075.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polsce;ceny;energii;rosna;najszybciej;w;unii,219,0,626395.html) W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii
Za nadużywanie pozycji dominującej Prezes UOKiK nałożyła na spółkę Enea Operator karę w wysokości 477 976,50 zł. Decyzja nie jest prawomocna. Przedsiębiorca odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto dodać, że spółka zaniechała stosowania zakwestionowanego postanowienia w maju 2009 roku.

Nie jest to pierwsza decyzja Prezesa UOKiK dotycząca spółki Enea Operator, która jest monopolistą na rynku dystrybucji energii na terenie zachodniej i północno-zachodniej Polski. We wrześniu 2008 roku na spółkę została nałożona kara w wysokości 11 mln złotych za utrudnianie i bezzasadne opóźnianie uzyskania warunków przyłączenia do sieci dla kilku elektrowni wiatrowych. Decyzję Prezesa UOKiK potwierdził w marcu 2010 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK w tym roku wydał trzy decyzje stwierdzające niedozwolone działania spółek energetycznych. Ponadto prowadzonych jest obecnie pięć postępowań antymonopolowych i jedno w sprawie nałożenia kary pieniężnej za niewykonanie decyzji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t112150.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;z;prognozami;plac;za;tyle;pradu;ile;zuzyles,58,0,686906.html) Koniec z prognozami. Płać za tyle prądu, ile zużyłeś Takie rozwiązanie proponuje swoim klientom Grupa Energa S.A.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/gieldowe;spolki;energetyczne;nie;bedzie;wielkiej;hossy,125,0,686461.html) Giełdowe spółki energetyczne: Nie będzie wielkiej hossy Branża energetyczna największe spadki na giełdzie ma już za sobą.
Tagi: energia elektryczna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz