Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Chin w Berlinie. Porozumienia gospodarcze

0
Podziel się:

Chiński premier ostrzegł, że konflikt handlowy i karne cła dotknęłyby nie tylko przemysł i konsumentów w jego kraju, lecz także w Unii Europejskiej.

Premier Chin w Berlinie. Porozumienia gospodarcze
(Friends of Europe/CC/Wikipedia)

Premier Chin Li Keqiang rozmawiał dziś w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów był spór między UE a Chinami o tanie chińskie panele słoneczne i sprzęt telekomunikacyjny. Po spotkaniu szefów rządów podpisano wiele umów.

Merkel podkreśliła, że zamierza zaangażować się w możliwie najszybsze rozwiązanie na drodze rozmów sporu handlowego między UE a Chinami o panele słoneczne i urządzenia dla sieci telekomunikacyjnych. Powiedziała, że najbliższe sześć miesięcy powinno się wykorzystać na intensywne rozmowy w tej sprawie.

UE zarzuca Chinom stosowanie cen dumpingowych na panele słoneczne. Bruksela oskarża też chińskich producentów oprzyrządowania telekomunikacyjnego o dumpingowe praktyki zagrażające europejskim firmom z tej branży. Komisja Europejska planuje nałożenie zaporowych ceł na chińskie panele.

Chiński premier ostrzegł, że konflikt handlowy i karne cła dotknęłyby nie tylko przemysł i konsumentów w jego kraju, lecz także w Unii Europejskiej.

Li wyraził nadzieję, że strefa euro zdoła rozwiązać swe problemy finansowe. Podkreślił, że będzie to korzystne także dla Chin i gospodarki światowej. Zapewnił, że Chiny są zainteresowane dobrymi stosunkami z Unią Europejską.

Po rozmowach szefów rządów ministrowie i przedstawiciele przedsiębiorstw z obu krajów podpisali - jak pisze agencja dpa - _ dwucyfrową liczbę _ porozumień i umów, głównie gospodarczych. Wśród tych dokumentów jest oświadczenie niemieckiego resortu gospodarki i chińskiego resortu handlu w sprawie pomocy prawnej dla przedsiębiorstw chińskich prowadzących inwestycje w Niemczech i niemieckich w Chinach. Uzgodniono też m.in. współpracę w dziedzinie oszczędzania energii.

Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Niemiec w Azji, Niemcy zaś są dla Chin największym partnerem handlowym w Europie. Wartość wymiany handlowej w 2012 roku wyniosła 144 mld euro. Niemcy eksportują na rynek chiński przede wszystkim maszyny, pojazdy (Volkswagen) i wyroby elektroniczne.

Podczas swej pierwszej, rozpoczętej w zeszłą niedzielę zagranicznej podroży Li odwiedził już Indie, Pakistan i Szwajcarię. Premierowi towarzyszą między innymi szef dyplomacji Wang Yi oraz minister handlu Gao Hucheng. Li objął stanowisko premiera w marcu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rządowa polityka rujnuje restauracje Kampania prezydenta przeciwko ekstrawagancji urzędników państwowych obniżyła sprzedaż luksusowych alkoholi, płetw rekina i innych delikatesów.
Czy ta wizyta coś da? I tak się nie cierpią Relacje Pekinu i New Delhi nie należą do łatwych. Chiny są bliskim sojusznikiem Pakistanu. Ten zaś jest głównym rywalem Indii.
To pierwsza taka wizyta chińskiego premiera Chiński premier Li Keqiang swoją pierwsza wizytę zagraniczną składa w Indiach. Dziś przybył z trzydniową wizytą do Delhi, aby przyspieszyć wysiłki zmierzające do rozwiązania sporu granicznego i ożywić więzy handlowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)