Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Premier ściskał się z Putinem, a ciało leżało na ziemi"

0
Podziel się:

Poseł PiS oskarża Donalda Tuska o hipokryzję i zaniedbania.

"Premier ściskał się z Putinem, a ciało leżało na ziemi"
(kprm.gov.pl)

Poseł PiSJoachim BrudzińskioskarżaDonalda Tuskao hipokryzję i brak szacunku dla ciałaLecha Kaczyńskiego. - _ Emocje nie dają panu Brudzińskiemu komfortu wypowiadania poglądów uczciwych i wyważonych _ - ocenia minister sprawiedliwościKrzysztof Kwiatkowski.

O wydarzeniach na miejscu katastrofy Brudziński mówił w programie TVN24 _ Kropka nad i _. Poseł PiS był wśród osób towarzyszącychJarosławowi Kaczyńskiemuw podróży do Smoleńska 10 kwietnia wieczorem.

_ - Nie mówiłem tego od 10 kwietnia, ale dzisiaj chcę to bardzo powiedzieć. Premier polskiego rządu urządzał sobie wyścigi z tym autokarem, którym jechaliśmy tam na miejsce. Jego najbliżsi współpracownicy - wiem to od osób, które zabezpieczały całe to miejsce z ramienia kancelarii prezydenta - zadali pytanie, którym wejściem będzie wchodził "Kaczor". Gdy usłyszeli odpowiedź, to mówili "Tym? To my spiep... tamtym" _ - powiedział Brudziński.

Poseł PiS opowiada też, że gdy premier _ ściskał się z Putinem pod namiotem i w świetle kamer pokazywał swój ból i rozpacz, nie pomyślał o tym, żeby rozbić namiot nad ciałem prezydenta. Brudziński uważa, że Donald Tusk powinien przywieźć ze sobą żołnierzy kompanii reprezentacyjnej i polską trumnę dla ciała Lecha Kaczyńskiego. _

Stwierdził też, że _ półtorej godziny Putin ze swoimi służbami oszukiwał Jarosława Kaczyńskiego, że będzie mógł zabrać ciało prezydenta Rzeczpospolitej prywatnym samolotem wynajętym przez przyjaciół premiera do Polski _. _ Nie pomyślał o tym urzędujący premier _ - mówił Brudziński.

_ - Teraz wiem, że Donald Tusk pod koniec kampanii wrócił do takiego języka agresji, kiedy zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu, że przyświeca mu tylko jeden cel, że dla Jarosława Kaczyńskiego najważniejsza jest władza, a nie Polska. Przekonałem się wtedy, że premier Donald Tusk, który rekomenduje człowieka na stanowisko marszałka Sejmu, mówiąc o nim, że jest podobny do ogra z kreskówki, nie jest politykiem godnym mojego szacunku _ - powiedział Brudziński.

O wypowiedź Brudzińskiego pytany był w TVN24 minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Zaznaczył, że jedną z pierwszych decyzji premiera Tuska było zaproponowanie wspólnego wyjazdu na miejsce katastrofy do Smoleńska.

_ - Premier zaprosił do rządowego samolotu, który leciał na miejsce katastrofy, właśnie prezesa Jarosława Kaczyńskiego z osobami towarzyszącymi po to, żeby pojechali tam na miejsce wspólnie _ - powiedział Kwiatkowski.

_ - Jeżeli słyszę takie zdanie, że zwłoki leżały na miejscu katastrofy przykryte folią - i to już mówię jako były prokurator generalny - to ja rozumiem, że ktoś może nie znać tych procedur. Bo procedury - i one obowiązują wszystkich prokuratorów i polskich i rosyjskich - są takie, że po katastrofie zwłoki są obfotografowywane, jest sporządzany szkic sytuacyjny. Nie można ich ruszyć do momentu, kiedy przyjeżdża lekarz _ - powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Szef resortu sprawiedliwości powiedział też, że wie od rzecznika rządu Pawła Grasia i szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego, że prosili oni posła Pawła Kowala o kontakt z prezesem Kaczyńskim. Chcieli umożliwić mu rozmowę z Władimirem Putinem.

_ - P __ rzekazano nam, że z tej możliwości kontaktu druga strona nie chce skorzystać _. _ Ta propozycja padła, podkreślę to jeszcze raz, padła ze strony premiera Tuska, padła ze strony premiera Putina _ - powiedział Kwiatkowski.

Odnosząc się do stwierdzenia Brudzińskiego, że premier nie pomyślał, by zabrać do Smoleńska żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Kwiatkowski powiedział, że do samolotu rządowego _ zabierano prokuratorów i ekspertów, którzy tam na miejscu mieli przeprowadzać badania _.

Stwierdził też, że ma wrażenie, iż _ jednak ogromne emocje nie dają komfortu panu Brudzińskiemu wypowiadania poglądów uczciwych, wyważonych i oddających ten dramatyzm sytuacji, której wszyscy byliśmy poddani tam na miejscu, ale także rzetelnych w stosunku do zdarzeń, które miały miejsce _.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)