Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier uzasadni zerwanie z Anglią

0
Podziel się:

Alex Salmond powiedział, że głosowanie za niepodległością 18 września przyszłego roku będzie aktem wiary narodu we własne siły.

Premier Szkcocji Alex Salmond
Premier Szkcocji Alex Salmond (The Scottish Government/CC/Wikimedia)

11 miesięcy przed referendum niepodległościowym w Szkocji premier rządu krajowego w Edynburgu obiecał opublikować białą księgę z uzasadnieniem zerwania unii z Anglią. Alex Salmond powiedział, że głosowanie za niepodległością 18 września przyszłego roku będzie aktem wiary narodu we własne siły.

Premier Alex Salmond oświadczył na dorocznej konferencji Szkockiej Partii Narodowej. - _ Zadajmy sobie te proste pytania: jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Przyjaciele, to my jesteśmy pokoleniem szkockiej niepodległości i nasz moment nadszedł teraz. _

Wczoraj wicepremier Nicola Sturgeon zapowiedziała, że rząd niepodległej Szkocji obniży opłaty za energię. Dzisiaj Alex Salmond obiecał Szkotom doroczny wzrost płacy minimalnej powyżej tempa inflacji. Ale przywódcy szkockich nacjonalistów oferują nie tylko apetyczne obietnice wyborcze.

- _ Niepodległość ma głębszy sens _ - mówił dziś Alex Salmond - jako spełnienie fundamentalnego demokratycznego prawa narodu do wybierania swego własnego rządu.

Obecnie 44 procent Szkotów zamierza głosować w referendum przeciwko zerwaniu unii z Anglią, a tylko 1/4 za niepodległością. Szkoccy narodowcy liczą więc, że _ biała księga _ niepodległości, która ujrzy światło 26 listopada, przekona prawie 1/3 niezdecydowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Stawiając na niepodległość liczą na ropę Dochody z ropy to jeden z podstawowych atutów Szkockiej Partii Narodowej agitującej za niepodległością w referendum we wrześniu przyszłego roku.
Doprowadził pasażera do łez. Będą strajkować Pasażerów pociągów kursujących między Szkocją a Anglią i w samej Szkocji czekają trzy dni przedświątecznych zakłóceń w związku ze strajkiem kolejarzy.
Kryzys obudził demony. Chcą zmiany granic Kryzys strefy euro jest kryzysem eurogeografii: większość Katalończyków chce oderwać się od Hiszpanii, Szkocja planuje referendum ws. niepodległości na 2014.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)