Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes PiS kusi przedsiębiorców

0
Podziel się

Kaczyński: trzeba ułatwić dostęp do pieniądza i napisać ustawę o rzemiośle.

Prezes PiS kusi przedsiębiorców
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEiiJlWZ

Potrzebna jest nowa ustawa o rzemiośle, a także ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do pieniądza, również poprzez instytucje parabankowe - mówił w Katowicach kandydat PiS na prezydentaJarosław Kaczyński.

Kaczyński zjadł obiad z przedsiębiorcami i rzemieślnikami zrzeszonymi w Izbie Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości. W rozmowie przy stole zwracał uwagę, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, jeśli chodzi o ułatwienia mające wspomagać przyspieszenie rozwoju gospodarczego Polski.

Jak mówił, _ jest ogromna ilość różnego rodzaju przeszkód, które (...) pętają naszą gospodarkę _. Powtórzył, że droga polskiego przedsiębiorcy jest _ niesłychanie stroma _, a idący nią ma jeszcze _ worek kamieni na plecach _. _ Ten worek kamieni trzeba mu z pleców zrzucić, a drogę uczynić trochę mniej stromą _ - wskazał.

bEiiJlXb

[

O kampanii prezydenckiej czytaj w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/wybory;prezydenckie;2010.html )
Kaczyński ocenił, że duża część przeszkód związana jest z _ niedostatkami państwa _ - systemu prawnego i sądownictwa. Przyznał, że przedsiębiorcom przeszkadzają też błędne wcześniejsze decyzje, m.in. ograniczenie szkolnictwa zawodowego. Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, powróci do kwestii ustawy o rzemiośle.

_ - Takim planem generalnym była ustawa, która by regulowała na nowo w sposób bardziej korzystny sytuację środowisk rzemieślniczych - tej ustawy jak dotąd nie udało się uchwalić _ - powiedział Kaczyński, wskazując, że jeden z projektów takiej ustawy złożony, gdy PiS był już w opozycji, nie przeszedł. _ My będziemy do niej wracać - ja będę do niej wracać, jeśli uda mi się zostać prezydentem Rzeczypospolitej _ - zadeklarował.

bEiiJlXh

Kaczyński wskazał też, że potrzebne jest ułatwienie dostępu do pieniądza rzemieślnikom i drobnym przedsiębiorcom. _ Jest możliwość korzystania ze środków unijnych, ale przede wszystkim jest pewna luka kapitałowa w Polsce, jeżeli chodzi o instytucje, które są w stanie udzielać kredytów właśnie tego rodzaju przedsiębiorcom i o tym myślimy _ - wskazał kandydat.

_ - Ta luka może być wypełniona, jeżeli państwo, m.in. poprzez bank gospodarki krajowej, podejmuje różnego rodzaju działania asekuracyjne i reasekuracyjne, bo to jest warunek, żeby różnego rodzaju instytucje finansowe o charakterze np. parabankowym, nie tylko banki sensu stricto, mogły być tworzone. To jest z całą pewnością potrzebne _ - ocenił Kaczyński.

Wskazał również na potrzebę usprawnienia funkcjonowania substytutów pieniądza, m.in. weksli, które - według niego - mogą być _ mechanizmem dodatkowym rozpędzającym działalność gospodarczą _. Zaznaczył jednak, że musi to iść w parze z dobrym działaniem państwa i jego organów.

Rzemieślnicy i przedsiębiorcy mówili, że podczas zamkniętej dla mediów części wspólnego obiadu z Kaczyńskim chcieli przede wszystkim przedstawić problemy swojego środowiska, m.in. branży fryzjerskiej oraz motoryzacyjnej, reprezentowanej m.in. przez właścicieli warsztatów samochodowych.

bEiiJlXi

Do obiadu zasiadły łącznie 24 osoby - prócz rzemieślników i przedsiębiorców - również przedstawiciele Solidarności i związków policyjnych, a także miejscowi posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Przed siedzibą Izby na Kaczyńskiego czekało kilkudziesięciu sympatyków, którzy powitali kandydata oklaskami i skandowaniem: _ Jarek, Jarek _. Rzemieślnicy przywitali prezesa PiS biało-czerwonym tortem w kształcie Polski, ozdobionym hasłem kampanii Kaczyńskiego: _ Polska jest najważniejsza _. Na torcie zaznaczono dwa miasta: Warszawę i Katowice.

bEiiJlXC
przedsiębiorcy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)