Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent dzwonił do Moskwy. "Za późno, biegnie bokiem"

0
Podziel się

Rozmowa prezydentów Polski i Rosji nie wniosła niczego - oceniają komentatorzy.

Prezydent dzwonił do Moskwy. "Za późno, biegnie bokiem"
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bDTXLejp

Uczestnicy Salonu Politycznego Trójki uważają, że rozmowa prezydentów

Polski i Rosji nie wniosła niczego wartościowego do współpracy obu krajów w wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew rozmawiali wczoraj telefonicznie. Doszło do tego z inicjatywy Warszawy. Doradca prezydenta Henryk Wujec powiedział, że poruszono sprawę uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

POSŁUCHAJ HENRYKA WUJCA:

Elżbieta Jakubiak z PJN skrytykowała prezydenta za to, że nie zabrał głosu w sprawie raportu MAK, który postawił Polskę w kompromitującej sytuacji. _ - Powinien wydać stanowcze oświadczenie, jeśli milczał premier. Ale prezydent milczał, a jak się nagle odzywa, mówi o pomniku w Smoleńsku. To niepoważne _ - oceniła.

bDTXLejr

Elżbieta Jakubiak dodała, że wobec raportu należy podjąć określone prawem kroki polityczne, a nie _ prowadzić z Rosjanami rozmowy na boku _, jak robi to prezydent.

Także poseł SLD Bartosz Arłukowicz uważa, że Bronisław Komorowski pominął w rozmowie z prezydentem Rosji najważniejsze dla Polaków sprawy._ - Prezydent biegnie gdzieś bokiem w tej sprawie - _ ocenia polityk SLD.

POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

Wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z PiS nie dziwi brak odpowiedniej reakcji prezydenta Bronisława Komorowskiego na tę sprawę w kontekście jego wcześniejszego zachowania. Ani pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski, ani rząd nie dopilnowali polskiego interesu przy ustalaniu formy śledztwa w sprawie katastrofy - powiedział Kuchciński. Jego zdaniem, jedynym wyjściem z obecnej sytuacji jest rozpoczęcie nowego dochodzenia z przedstawicielami organizacji międzynarodowych.

bDTXLejx

_ _

_ - Teraz jeszcze należy dopominać się interwencji NATO i Unii Europejskiej. MAK jest instytucją KGB-owską i niewiarygodną - _ zarzuca Kuchciński.

bDTXLejy

Wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska z PSL zgodziła się, że z komunikatu o rozmowie Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa niewiele wynika. Jej zdaniem, obecnie są pilniejsze tamaty do rozmowy między oboma prezydentami niż uroczystości, które odbędą się za trzy miesiące.

_ - Czas przeprowadzenia rozmowy sugeruje, że tematem powinien być raport MAK. Tymczasem w komunikacie nie ma o tym słowa - _ dziwi się Kierzkowska.

Poseł PO Jarosław Gowin odpierał te zarzuty, mówiąc, że Bronisław Komorowski zabrał głos w sprawie raportu.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA GOWINA:

Według MAK bezpośrednimi przyczynami katastrofy smoleńskiej były: niepodjęcie decyzji o odejściu na lotnisko zapasowe po informacjach o złych warunkach pogodowych, obniżanie lotu wbrew ostrzeżeniom, brak odpowiedniej reakcji załogi mimo ostrzeżeń systemu TAWS i podejście do lądowania mimo braku zgody wieży kontrolnej.

bDTXLejz
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;dzwonil;do;miedwiediewa;w;sprawie;mak,25,0,753945.html) Komorowski dzwonił do Miedwiediewa. W sprawie MAK Tematem była dalsza współpraca przy wyjaśnianiu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku oraz uroczystości w jej rocznicę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t128793.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;chce;glowy;klicha;bedzie;wniosek;w;sejmie,71,0,753735.html) PiS chce głowy Klicha. Będzie wniosek w Sejmie Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złoży go w przyszłym tygodniu. _ - Powody są oczywiste - _ mówi Jarosław Kaczyński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t128892.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;sledczy;chca;jechac;do;rosji;zostana;przyjeci,221,0,753373.html) Polscy śledczy chcą jechać do Rosji. Zostaną przyjęci? Prokuratura chce rejestratora rozmów. Nie wyklucza pomocy zagranicznych biegłych. Raport MAK nie będzie w żaden sposób wiązać polskich prokuratorów.
bDTXLejS
KOMENTARZE
(0)