Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent: To będzie najważniejszy szczyt NATO od 20 lat

0
Podziel się:

Komorowski uważa, że nowa koncepcja Sojuszu nas zadowala.

Prezydent: To będzie najważniejszy szczyt NATO od 20 lat
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

- _ To jeden z najważniejszych szczytów NATO, porównywalny z pierwszymi szczytami, które decydowały o przyszłości Sojuszu _ - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski, tuż przed wylotem do Lizbony.

Na rozpoczynającym się dziś szczycie w Lizbonie NATO przyjmie nową koncepcję strategiczną. Potwierdzi ona zasadę wspólnej obrony w przypadku, gdyby jeden z sojuszników został zaatakowany - także w sposób niekonwencjonalny.

Komorowski podkreślił, że propozycja nowej koncepcji w _ ogromnej mierze satysfakcjonuje _ Polskę. Ocenił, że dzięki _ odważnej ofensywie dyplomatycznej _ udało się wpłynąć na jej kształt. Według prezydenta, jest to najważniejszy dokument strategiczny NATO od 1999 roku.

Prezydent wyraził nadzieję, że lizboński szczyt ustosunkuje się do tego, _ co jest istotą naszych problemów _, w tym do bezpieczeństwa naszego regionu. Zwrócił uwagę, że wcześniej - jeśli chodzi o państwa regionu - tylko dla Polski istniały tzw. plany ewentualnościowe (szczegółowe scenariusze sojuszniczego reagowania w razie agresji na jednego z członków), a teraz mają je też inne kraje. Nowa koncepcja strategiczna ma kłaść nacisk na aktualizację tych planów.

Komorowski podkreślił, że Polska, jako kraj na krawędzi systemu natowskiego, ma inne spojrzenie na kwestię obrony terytorialnej, niż niektóre kraje położone w jego centrum. Prezydent nie wykluczył, że podczas lizbońskiego szczytu odbędzie dwustronne spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Jak powiedział, rozmowa z brytyjskim przywódcą miałaby dotyczyć nie tylko spraw natowskich, ale także budżetu unijnego na 2011 rok.

Negocjacje między PE a rządami UE ws. budżetu na 2011 r. zakończyły się porażką, za co winą dyplomaci obarczyli grupę płatników netto: Wielką Brytanię, Holandię, Szwecję i Danię. Fiasko rozmów budżetowych oznacza, że wydatki UE będą opierać się na niekorzystnym dla odbiorców funduszy prowizorium.

W ocenie ekspertów i unijnych dyplomatów, wywołany głównie przez Wielką Brytanię pat ws. budżetu UE na 2011 r. to tylko wstęp do batalii w sprawie ważniejszej - nowej, wieloletniej perspektywy finansowej UE po 2013. Londyn żąda cięć unijnych wydatków, uzależniając od nich zgodę na zmianę Traktatu UE.

Komorowski odniósł się również do listu otwartego ws. szczytu w Lizbonie - jaki wystosował do premiera Donalda Tuska prezes PiS Jarosław Kaczyński. W liście tym Kaczyński wezwał szefa rządu do podjęcia odpowiedzialności i należytego wykonywania obowiązków w sferze obronności i bezpieczeństwa państwa.

_ - W polityce czasami jest tak, jak w szkole - nieobecni nie mają racji _ - w ten sposób prezydent skomentował list prezesa PiS. Nowa koncepcja strategicznaNATO była tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się na początku listopada. Prezes PiS nie uczestniczył w tym posiedzeniu, ponieważ zrezygnował z zasiadania w Radzie, która jest organem doradczym prezydenta.

W ocenie Komorowskiego, widać, że Kaczyński _ wielu rzeczy zwyczajnie nie wie, a wiedziałby, gdyby się pofatygował na posiedzenie Rady _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t99252.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;najwazniejsze;jest;bezpieczenstwo;kraju,128,0,681856.html) Komorowski: Najważniejsze jest bezpieczeństwo kraju Prezydent liczy na współpracę z prezesem PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spolecznicy;do;nato;nie;wychodzcie;za;wczesnie;z;afganistanu,154,0,713370.html) Społecznicy do NATO: Nie wychodźcie za wcześnie z Afganistanu NGO obawiają się, że bez wojska będą cierpieć cywile.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)