Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protest lekarzy. Prezes NFZ chce ich powstrzymać

0
Podziel się

Medycy grożą, że po 1 lipca nie wypiszą recept refundowanych. Agnieszka Pachciarz ma dzisiaj interweniować.

Protest lekarzy. Prezes NFZ chce ich powstrzymać
(PAP/Paweł Supernak)
bDYaAtNh

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zapowiedziała, że jeszcze dzisiaj przedstawi lekarzom propozycję terminu spotkania w sprawie umów uprawniających do wypisywania recept refundowanych. Medycy nie zgadzają się z ich zapisami i zamierzają protestować.

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała, by od 1 lipca lekarze wypisywali pełnopłatne recepty na leki refundowane. Lekarski samorząd sprzeciwił się w ten sposób umowom z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, które do 30 czerwca mają podpisywać lekarze prowadzący prywatne praktyki. Umowy te zawierają zapis o karach za błędnie wypisane recepty, który został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Pachciarz poinformowała w radiu Tok FM, że 40 proc. lekarzy prowadzących prywatne praktyki odesłało już do NFZ podpisane umowy. Dodała, że przygotowany został nowy projekt umowy, który zamierza przedstawić medykom.

bDYaAtNj

Prezes NFZ oceniła, że w poprzedniej umowie zaproponowanej lekarzom znalazły się _ niefortunne zapisy _ dotyczące kar, które usunięto z ustawy refundacyjnej. _ - Złożymy lekarzom nową propozycję, ale NFZ musi mieć narzędzie, by móc odzyskiwać publiczne środki _ - powiedziała Pachciarz.

Poinformowała także, że w Ministerstwie Zdrowia są założenia do projektu wprowadzającego zmiany w NFZ. Jak podkreśliła, chodzi m.in. o uporządkowanie kompetencji centrali i udziałów wojewódzkich oraz wycenę świadczeń.

Pachciarz zapowiedziała wczoraj, że zamierza zracjonalizować system wydawania pieniędzy; promowana ma być kompleksowość, jakość i efektywne leczenie. _ - Zadaniem moim i całego Funduszu będzie to, aby zracjonalizować system wydawania pieniędzy pacjentów, aby jak najmniej tych pieniędzy się marnowało, a metodą jest stworzenie takich zasad kontraktowania, aby propagować kompleksowość i jakość oraz te podmioty, które pacjentom taki system zapewnią _ - zapowiedziała. Dodała, że świadczeniodawcy, którzy osiągają dobre wyniki leczenia _ mogą być spokojni o swoje przychody _.

Premier Donald Tusk powołał wczoraj Pachciarz na stanowisko prezesa NFZ. Jej kandydaturę zarekomendował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jednogłośnie poparła ją Rada NFZ.

bDYaAtNp
Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze o proteście. Znów ucierpią pacjenci? Samorząd lekarski domaga się zmiany zarządzenia byłego prezesa NFZ w sprawie kar za błędy w receptach refundowanych.
Wróci pieczątkowy protest? "Rozporządzenie w sprawie recept to drwina" _ Przepisy mogły ułatwić życie pacjentom, lekarzom i aptekarzom. Tak nie jest _ - alarmują medycy.
Lekarze zastrajkują? Ultimatum i gwizdy dla Arłukowicza Bukiel: _ Nie dotrzymał słowa, rozważamy trzy scenariusze _.
bDYaAtNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)