Notowania

strajk lekarzy
28.12.2012 14:21

Protesty w Hiszpanii. Koniec strajku lekarzy w regionie madryckim

Lekarze z regionu Madrytu zakończyli trwający od pięciu tygodni strajk, po tym jak nie udało im się powstrzymać planów prywatyzacji sześciu szpitali i 27 klinik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Lekarze z regionu Madrytu zakończyli trwający od pięciu tygodni strajk, po tym jak nie udało im się powstrzymać planów prywatyzacji sześciu szpitali i 27 klinik. Wczoraj regionalne władze przyjęły plan, dzięki któremu chcą oszczędzić 200 mln euro.

Podczas strajku lekarze w regionie autonomicznym Madrytu przyjmowali pacjentów tylko w piątki. W czasie trwania strajku bez zmian działało pogotowie ratunkowe. Protesty organizowane w ostatnim czasie przez związki zawodowe pracowników opieki zdrowotnej przyciągały do stolicy Hiszpanii tysiące lekarzy i ich zwolenników.

_ - Cały czas mówiliśmy, że strajk jest sposobem wywierania presji, a nie celem samym w sobie _ - podkreślił szef stowarzyszenia zrzeszającego madryckich lekarzy specjalistów AFEM, które zachęcało do akcji protestacyjnej, Pedro Gonzalez. Lekarze nie wykluczają kolejnego strajku w styczniu.

W czwartek regionalny parlament Madrytu przyjął ustawę, która umożliwi prywatnym firmom zarządzanie sześcioma szpitalami i 27 klinikami. W Hiszpanii 17 regionów autonomicznych samodzielnie kontroluje wydatki na opiekę zdrowotną i oświatę.

Ustawa zakłada też, że od 1 stycznia 2013 r. za samo wypisanie recepty będzie trzeba zapłacić 1 euro. Podobne opłaty wprowadziły już władze Katalonii. Środek ten został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego.

Hiszpania w tym roku wprowadza rygorystyczne środki oszczędnościowe, które mają pomóc jej uniknąć pożyczki ratunkowej i zredukować deficyt budżetowy do poziomu wymaganego przez Brukselę.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaczęli strajk generalny. Mają dość tych reform Protesty rozpoczęły się już wczoraj wieczorem od pikiety w centrum Madrytu.
Nie chcą cięć. A rząd liczy na 530 mln euro Tysiące pracowników służby zdrowia protestowały w Madrycie przeciwko planom regionalnego rządu, który zamierza zrestrukturyzować i częściowo sprywatyzować ten sektor.
Drugi taki strajk w tym roku. Już 30 w areszcie Według głównej centrali związkowej UGT w akcji, już drugiej w tym roku, uczestniczy niemal 100 proc. zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, stoczniowym i budowlanym.
Tagi: strajk lekarzy, strajk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz