Notowania

gaz łupkowy
27.05.2013 20:24

Protesty w Rumunii. Tysiące ludzi nie zgadza się na wydobycie gazu łupkowego

Przeciwnicy gazu łupkowego w Rumunii oskarżają rząd centrolewicowego premiera Victora Ponty o zdradę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Skraba/REPORTER)

Tysiące ludzi demonstrowały dziś przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w Barladzie na wschodzie Rumunii, gdzie amerykański koncern Chevron ma koncesję na prowadzenie badań i eksploatację na powierzchni 600 tysięcy hektarów.

_ "Nie" wydobyciu i eksploatacji złóż gazu łupkowego _, _ "Nie" dla metody szczelinowania hydraulicznego _ - to hasła na plakatach, które nieśli demonstranci.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz. Według ekologów może to doprowadzić do znacznych strat w środowisku.

_ Nasz region żyje z rolnictwa. Jeśli nasze zwierzęta będą piły zanieczyszczoną wodę, oznaczać to będzie śmierć tej gałęzi gospodarki _ - powiedział jeden z demonstrujących ekologów, Constantin, który nie podał swojego nazwiska w obawie przed utratą pracy.

Przeciwnicy gazu łupkowego w Rumunii oskarżają rząd centrolewicowego premiera Victora Ponty o _ zdradę _. Gdy Ponta był w opozycji w ubiegłym roku, ostro krytykował plany wydobycia gazu łupkowego. Zdanie zmienił po dojściu do władzy. Rumunia była jednym z krajów - obok Wielkiej Brytanii, Polski i Hiszpanii - które na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej broniły eksploatacji tego surowca.

_ Przesyłamy jasny przekaz rządowi Ponty: ludzie z tego regionu nie chcą wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego _ - powiedziała jedna z organizatorek demonstracji Violeta Cozan.

Demonstranci domagali się ustąpienia minister ochrony środowiska Rovany Plumb, oskarżanej o minimalizowanie negatywnych skutków eksploatacji tego surowca. _ Dzisiaj Francja, która zakazała eksploatacji gazu łupkowego, jest dla nas przykładem _ - powiedziała Lulu Finaru, notariusz z Barladu, należąca do Grupy Inicjatywnej społeczeństwa obywatelskiego, która zorganizowała demonstrację.

W Europie Francja i Bułgaria zakazały stosowania metody szczelinowej, jedynej - jak pisze AFP - obecnie dostępnej techniki wydobywania gazu łupkowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Orlen znalazł łupki? Zakończyli odwiert Poszukiwania gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych w Nowym Stręczynie trwały 54 dni, a głębokość odwiertu osiągnęła 3,5 km.
W Szwecji zamieszki. Podpalają imigranci Kilka samochodów zostało podpalonych w czasie szóstej nocy zamieszek na przedmieściach Sztokholmu.
Rostowski ujawnia. Nowego podatku nie będzie - _ Chcemy zachęcić firmy do wydobycia gazu łupkowego _ - mówi minister finansów.
Tagi: gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz