Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przesilenie zimowe. Czeka nas najkrótszy dzień w roku i początek zimy

0
Podziel się:

Po przesileniu dni będą się już tylko wydłużać.

Przesilenie zimowe. Czeka nas najkrótszy dzień w roku i początek zimy
(zoutedrop/CC/Flickr)

Najbliższej nocy będziemy świadkami przesilenia zimowego. Choć nie spodziewamy się śniegowych nawałnic, oficjalnie zawita do nas astronomiczna zima.

Mimo że nie dostrzegamy tego za oknem, przesilenie zimowe to koniec i początek dwóch procesów. Od tego czasu wydłużać się będą dni, a skracać noce. Wszystko dlatego, że nasza część Ziemi znajdować się będzie bliżej Słońca - wyjaśnia dr Kamil Złoczewski z Centrum Nauki Kopernik.

Na półkuli północnej to najkrótszy dzień w roku, będzie on trwał około 7 godzin 45 minut. Z kolei na półkuli południowej - najdłuższy. - _ Tam zaczyna się lato, u nas zaczyna się zima _ - tłumaczy Złoczewski.

Jaka czeka nas [pogoda](https://pogoda.wp.pl/)?

Jak informuje IMGW, Półwysep Iberyjski, basen Morza Śródziemnego oraz wschodnia Skandynawia będą pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu będą w strefie oddziaływania niżów. Polska będzie na skraju rozległego i głębokiego układu niżowego z ośrodkiem nad Morzem Norweskim, w ciepłym wycinku, w ciepłej, polarno-morskiej masie powietrza. Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny za którym napływać będzie chłodna, polarno-morska masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 989 hPa i będzie się wahało.

W poniedziałek zachmurzenie całkowite z przejaśnienia. Okresami opady deszczu, a w górach opady śniegu od zachodu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami na północy i wschodzie opady o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 6 st. na wschodzie do 10 st. na zachodzie. Wiatr w porywach na przeważającym obszarze kraju do 80 km/h, na północnym wschodzie do 70 km/h. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do około 150 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, nad ranem na północnym wschodzie i na wschodnim Pomorzu miejscami umiarkowane. Okresami opady deszczu, na Podhalu i w Beskidach deszcz ze śniegiem, w Tatrach śnieg. Temperatura minimalna od 4 st., 5 st. na wschodzie i na wschodnim Pomorzu do 8 st., 10 st. na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni. Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru do 80 km/h, na północy do 70 km/h. Wysoko w górach wiatr silny w porywach do około 150 km/h.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, na Pomorzu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 6 st. na północnym wschodzie do 10 st., 11 st. na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wschodnim wybrzeżu dość silny i silny, południowo-zachodni i zachodni. Na południu, zachodzie i w centrum do 70 km/h, poza tym do 60 km/h. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do około 150 km/h.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże z opadami deszczu. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni. We wtorek zachmurzenie duże z opadami deszczu. Temperatura maksymalna 8 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)