Notowania

katastrofa w smoleńsku
26.04.2010 18:46

Przyczyny katastrofy: Bez wspólnego zespołu

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski chciał powstania polsko-rosyjskiej grupy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Minister sprawiedliwości chciał powstania jednej polsko-rosyjskiej grupy badającej katastrofę pod Smoleńskiem.

_ - Poprosiłem prokuratora generalnego o rozważenie, czy może w tej sytuacji nie byłoby dobrym wyjściem powołanie wspólnego zespołu śledczego _ - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. Minister dodał, iż kiedy pełnił jeszcze funkcję prokuratora generalnego powołał do jednego ze śledztw wspólny polsko-szwajcarski zespół śledczy.

Rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk powiedział PAP, iż nie ma prawnej możliwości powołania takiego wspólnego zespołu. Jak dodał, kwestie te regulowane są przez umowy dwustronne i wobec różnych państw możliwości powoływania takich zespołów wyglądają odmiennie.

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**Jak mówi Kodeks postępowania karnego, pomoc prawna w postępowaniu przygotowawczym między polskimi organami uprawnionymi do prowadzenia tego postępowania oraz właściwymi organami innego państwa może polegać na wykonywaniu czynności śledztwa w ramach tzw. wspólnego zespołu śledczego. Musi na to jednak zezwalać odpowiednia umowa międzynarodowa.

Obecnie śledztwo w sprawie katastrofy prowadzą Rosjanie, polscy prokuratorzy uczestniczyli w czynnościach procesowych prowadzonych w Rosji po katastrofie. Niezależnie od śledztwa rosyjskiego już 10 kwietnia Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła własne śledztwo w sprawie. Na początku przyszłego tygodnia prokurator generalny Andrzej Seremet ma pojechać do Moskwy, by osobiście ustalić sposób realizacji wniosków polskiej prokuratury o pomoc prawną Rosji, w których wnosi się o przekazanie dowodów jej śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.

Jednocześnie Martyniuk przypomniał, iż polska strona prowadziła śledztwo po katastrofie białoruskiego Su-27 podczas Air Show w Radomiu. Wówczas polska Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie w grudniu ubiegłego roku umorzyła postępowanie _ ze względu na śmierć sprawcy _. Wtedy w oparciu o umowę międzynarodową między Polską i Białorusią centralne organy prokuratury Białorusi zwróciły się do polskiej prokuratury o kopie materiałów z tego postępowania.

_ - Kiedy zostanie zakończony etap wstępny postępowania i prokuratura poczyni istotne ustalenia, będą przekazywane dalsze informacje na temat śledztwa dotyczącego smoleńskiej katastrofy _ - dodał Martyniuk.

Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz