Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przywódca Al-Kaidy wzywa do ataków w USA

0
Podziel się:

Zawahiri podkreślił, że mudżahedini mogą pokonać Amerykę, dokonując ataków na jej terytorium.

Przywódca Al-Kaidy wzywa do ataków w USA
(PAP/EPA/MARY ALTAFFER / POOL)
bEKDouPp

Dwa dni po rocznicy zamachów z 11 września 2001 roku przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri wezwał muzułmanów do ataków w Stanach Zjednoczonych i wykorzystaniawszelkich okazji do _ wykrwawienia _ USA finansowo.

W zamieszczonym w internecie przesłaniu audio Zawahiri podkreślił, że mudżahedini mogą pokonać Amerykę, dokonując ataków na jej terytorium. Bojowników Al-Kaidy wezwał zarówno do przeprowadzania ataków na małą skalę, jak i zadania _ wielkiego ciosu _ na podobieństwo zamachów sprzed 12 lat.

Przywódca Al-Kaidy dodał, że te ataki powinny sprawić, że Ameryka będzie _ utrzymywana w napięciu _, nie wiedząc, kiedy i gdzie spadnie na nią następny cios.

bEKDouPr

Przesłanie Zawahiriego zostało umieszczone na stronie internetowej wykorzystywanej przez Al-Kaidę. Agencja Associated Press podaje, że jego autentyczności nie udało się potwierdzić z niezależnych źródeł.

Lider Al-Kaidy jak zwykle przedstawiał rzeczywistość, w której jego organizacja okazuje się zwycięska. _ Wygraliśmy już Somalii, Jemenie, Iraku i Afganistanie. Musimy więc kontynuować tę wojnę (przeciw Ameryce) na jej własnej ziemi _ - powiedział Zawahiri, cytowany przez _ Le Point _.

BBC zwraca uwagę, że zdaniem większości ekspertów przesłanie przywódcy Al-Kaidy świadczy raczej o tym, że możliwości tej siatki są już znacznie bardziej ograniczone niż dawniej, a jej ambicją są teraz ataki na niewielką skalę.

Zawahiri zwrócił się też do wojowników dżihadu w Syrii, ostrzegając ich, że nie powinni wchodzić w alianse ze świecką opozycją w tym kraju. Skrytykował również obalonego egipskiego prezydenta Mohammeda Mursiego za to, że sprawował rządy w sposób niezgodny z islamskim prawem oraz obiecał respektować porozumienia z Ameryką i Izraelem.

bEKDouPx

Przede wszystkim jednak nalegał na _ militarne i finansowe wyczerpywanie Ameryki _, nawołując do bojkotowania amerykańskich towarów i do _ częstych, rozproszonych ataków _, które _ wykrwawią _ Amerykę.

Wydawany przez Al-Kaidę magazyn on-line _ Inspire _ wyartykułował już takie nowe reguły dżihadu, pisząc w 2010 roku w artykule redakcyjnym: _ Łatwiej jest organizować małe zamachy (...). Ta strategia atakowania wroga za pomocą mniejszych, lecz częstszych operacji jest czymś, co bywa nazywane taktyką tysiąca ciosów. Celem jest wykrwawienie wroga na śmierć _. _ Inspire _ strategię tę nazwał _ Operacją Krwotok _.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKDouPS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)