Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin i Merkel dyskutują o współpracy Rosji i Niemiec

0
Podziel się:

Atmosfera pomiędzy Rosją a Niemcami nie jest "mroczna" - powiedział prezydent Putin.

Putin i Merkel dyskutują o współpracy Rosji i Niemiec
(AP/FOTOLINK/East News)
bFeRELph

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył, jakoby w stosunkach jego kraju z Niemcami zapanowała _ mroczna atmosfera _. Niemiecka kanclerz Angela Merkel zaapelowała do Rosji, by nie uznawała krytyki pod swoim adresem wyłącznie za destruktywną.

Putin i Merkel mówili o tym na Kremlu na posiedzeniu plenarnym Dialogu Petersburskiego, czyli dorocznego spotkania przedstawicieli społeczeństw obywatelskich Niemiec i Rosji. Poprzedziło ono rozmowy przywódców dwóch państw w cztery oczy i 14. niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe, którym Putin i Merkel przewodniczyli.

_ - Nie można charakteryzować atmosfery w naszych stosunkach jako mroczną. Dotyczy to tak spraw politycznych, jak i międzynarodowych. Zdarzają się różnice zdań i poszukujemy kompromisów. Jednak w żadnym wypadku nie jest to mroczna atmosfera _ - oświadczył prezydent Rosji.

bFeRELpj

Z kolei kanclerz Niemiec zauważyła, że krytyka, która w Unii Europejskiej rozlega się pod adresem Rosji, nie jest destruktywna. _ - Nie sądzę, że wszelką krytykę należy uznawać za destruktywną. Otwórzcie niemieckie gazety i poczytajcie, co tam piszą. Jeśli ja miałabym się za wszystko obrażać, to nie utrzymałabym się na stanowisku nawet trzy dni _ - powiedziała.

Merkel oświadczyła zarazem, że Niemcy - podobnie jak cała Unia Europejska - są zaniepokojone tym, że w Rosji uchwalane jest prawo ograniczające demokrację. Kanclerz przypomniała też o niedawnym skazaniu na dwa lata kolonii karnej członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu.

_ - A czy pani kanclerz wie, że jedna z nich wcześniej wywiesiła kukłę Żyda i oświadczyła, że od takich ludzi trzeba się uwalniać. Była to publiczna akcja w jednym z największych centrów handlowych. Nie możemy popierać osób o antysemickich poglądach _ - odpowiedział Putin, nie precyzując, którą z członkiń Pussy Riot ma na myśli.

Głównymi tematami piątkowych rozmów przywódców Rosji i Niemiec są problemy współpracy gospodarczej, w tym w sferze energetycznej, sytuacja w strefie euro oraz przyszłoroczne przewodnictwo Rosji w G20. Merkel i Putin dyskutują też o sprawach międzynarodowych, m.in. o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, sytuacji w Syrii, programie atomowym Iranu i o Afganistanie.

bFeRELpp

Niemiecka kanclerz zamierzała porozmawiać z rosyjskim prezydentem również o niepokojących Berlin zmianach w polityce wewnętrznej Rosji, w tym o przyjętych w ostatnich miesiącach ustawach ograniczających rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Przed wizytą obserwatorzy w obu krajach prognozowali, że w obliczu nasilającej się krytyki Niemiec pod adresem Kremla przebiegnie ona w najchłodniejszej od lat atmosferze. Zresztą skrócono ją już z początkowo planowanych dwóch dni do jednego, zmieniono jej miejsce - z Kazania na Moskwę - a jej termin ustalono dopiero na początku listopada.

Razem z Merkel do Moskwy przylecieli niemieccy ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, finansów, gospodarki, zdrowia, środowiska, rolnictwa, kultury oraz wiceministrowie oświaty i transportu. Delegacji rządowej towarzyszą przedstawiciele niemieckich koncernów.

Są to pierwsze niemiecko-rosyjskie konsultacje na najwyższym szczeblu po powrocie Putina na Kreml. Jednocześnie jest to pierwsza od dwóch lat wizyta Merkel w Rosji.

bFeRELpq
Czytaj więcej w Money.pl
Tak Niemcy łączą się z Rosją. Są coraz bliżej - _ Ten projekt przyczyni się do jeszcze większego zbliżenia między gospodarkami obu krajów _ - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.
Putin: To przyczyni się do dialogu z Polską Zdaniem Putina, to jeden z najbardziej udanych projektów w zakresie humanistycznej i kulturalnej współpracy między naszymi krajami i narodami.
Niemcy irytują Rosję? Relacje są coraz gorsze _ Kommiersant _ informuje, że główna przyczyna rozbieżności tkwi w radykalnie zaostrzającej się krytyce przez Berlin sytuacji politycznej w Federacji Rosyjskiej.
bFeRELpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)