Notowania

putin
25.05.2012 14:01

Putin jedzie w podróż. Odwiedzi Niemcy i Francję

Prezydent Rosji Władimir Putin 1 czerwca złoży robocze wizyty w Niemczech i we Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ALEXEY DRUGINYN)

Prezydent Rosji Władimir Putin 1 czerwca złoży robocze wizyty w Niemczech i we Francji - poinformowała w piątek służba prasowa Kremla. Państwa te będą pierwszymi krajami spoza dawnego ZSRR, do których po ponownym objęciu urzędu prezydenta uda się Putin.

Przywódca Rosji poleci do Berlina i Paryża bezpośrednio z Białorusi, która będzie pierwszym państwem, jakie odwiedzi po powrocie na Kreml. Wizyta Putina w Mińsku planowana jest na 31 maja.

Z Paryża gospodarz Kremla poleci do Petersburga, gdzie w dniach 3-4 czerwca weźmie udział w szczycie Unia Europejska-Rosja.

Natomiast z miasta nad Newą Putin uda się do Pekinu, gdzie w dniach 6-7 czerwca złoży wizytę państwową i weźmie udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). W drodze do Chin zatrzyma się w Uzbekistanie, zaś wracając z Pekinu - w Kazachstanie.

SzOW jest organizacją regionalną grupującą Rosję, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą też Iran, Indie, Pakistan i Mongolia. W zamyśle jej animatorów SzOW ma być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej.

Cytowany przez dziennik _ Wiedomosti _ politolog Fiodor Łukjanow uważa, że jest naturalne, iż pierwszą wizytę zagraniczną Putin złoży na Białorusi. _ - Jest to najbliższy partner Rosji. Dwa kraje tworzą związek _ - podkreślił.

Łukjanow przypomniał też, że Putin aktywnie budował trójkąt z Niemcami i Francją. _ - Choć między nim i Merkel nie ma żadnej sympatii, to jednak stosunki z Berlinem były (dla Rosji) priorytetem i rozwijały się przy każdym kanclerzu _ - wskazał, dodając, że w wypadku Francji chodzi przede wszystkim o nawiązanie osobistego kontaktu z nowym prezydentem.

Początkowo w pierwszą zagraniczną podróż w charakterze prezydenta Putin miał się udać do USA na szczyt G8 (18-19 maja). Jednak nieoczekiwanie Putin zrezygnował z wyjazdu do Camp David i wysłał tam premiera Dmitrija Miedwiediewa.

Czytaj więcej o problemach Europy
Pierwszy zgrzyt na linii Niemcy-Francja. Kto się odważy sprzeciwić Merkel? Temat sporny powróci już pojutrze, na najbliższym nieformalnym szczycie UE.
Merkel i Hollande razem uratują Grecję? To pierwsza oficjalna podróż zagraniczna nowego prezydenta Francji.
Zmiany w pakcie fiskalnym? Oni nie pozwolą Renegocjacji paktu domagał się podczas kampanii wyborczej zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande.
Tagi: putin, francja, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz