Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin laureatem nagrody Nobla

0
Podziel się:

Rosyjski prezydent otrzyma nagrodę Nobla, ale nie Alfreda, lecz jego brata Ludviga.

Putin laureatem nagrody Nobla
(PAP/EPA)

Rosyjski prezydent Władimir Putin został laureatem nagrody Nobla, ale nie słynnego Alfreda Nobla, lecz jego brata - Ludviga. Nagrodę przyznają rosyjscy biznesmeni i artyści osobom zasłużonym dla kraju.

- _ W czasie rządów poprzedniego prezydenta Borysa Jelcyna był chaos i bezprawie. Ktoś musiał to przejąć i wziąć na siebie odpowiedzialność za kraj. Putin to robił przez osiem lat _ - powiedział Jewgienij Łukoszkow, który przewodniczy komitetowi nagrody im. Ludviga Nobla.

W przeciwieństwie do Nagrody Nobla, nagroda Ludviga Nobla nie ma wartości pieniężnej.

- _ Uzgodniliśmy, że nie można wszystkiego mierzyć pieniędzmi _ - wyjaśnił Łukoszkow.

| Ludvik Nobel i jego nagroda |
| --- |
| Ludvig Nobel, który przez wiele lat mieszkał w Petersburgu i Baku, a nawet otrzymał rosyjskie obywatelstwo, był starszym bratem Alfreda Nobla - fundatora nagrody swojego imienia w pięciu dziedzinach. Ludvig stworzył rodzinne przedsiębiorstwo, firmę naftową o nazwie Branobel. Inwestował i ulepszał zakłady petrochemiczne, rurociągi, tankowce, laboratoria naftowe w czasach, gdy z Baku pochodziło 50 proc. światowej produkcji ropy naftowej. Był nie tylko biznesmenem, lecz także pełnym wizji entuzjastą. W 1854 roku założył bank spółdzielczy i kasę pożyczkową dla robotników. W Baku zbudował stołówki, sale bilardowe, biblioteki, domy dla pracowników, szpital. Do tej pory istnieje w stolicy Azerbejdżanu założony przez niego i brata, Roberta, park. W 1888 roku, po śmierci Ludviga Nobla, Rosyjskie Cesarskie Towarzystwo Technologiczne ustanowiło nagrodę jego imienia, która, według wielu historyków, zainspirowała jego brata, Alfreda, do ustanowienia prawie 10 lat później własnej nagrody. W 1917 roku po rewolucji
październikowej nagrodę zniesiono i dopiero przed czterema laty wznowiono jej przyznawanie. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)