Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin skrytykował plany Cypru w sprawie podatku od oszcędności

0
Podziel się:

Prezydent Rosji skrytykował planowane przez Cypr opodatkowanie wkładów bankowych, nazywając je nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym.

Putin skrytykował plany Cypru w sprawie podatku od oszcędności
(ec.europa.eu)

Prezydent Rosji skrytykował planowane przez Cypr opodatkowanie wkładów bankowych, nazywając je _ nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym _ - poinformował prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow.

Cypryjski parlament ma w uchwalić obłożenie wszystkich wkładów bankowych specjalnym podatkiem. Jest to jeden z warunków otrzymania zagranicznej pomocy finansowej w kwocie 10 mld euro, niezbędnej dla uratowania państwa przed niewypłacalnością.

Jak podaje agencja ratingowa Moody's, pod koniec ubiegłego roku w cypryjskich bankach znajdowało się 12 mld dolarów zdeponowanych przez banki rosyjskie i 19 mld dolarów wkładów rosyjskich przedsiębiorców.

Według Pieskowa, rosyjski prezydent zwołał dziś specjalne spotkanie, którego tematem były wydarzenia na Cyprze. _ Oceniając ewentualną decyzję w sprawie wprowadzenia przez Cypr dodatkowego podatku od wkładów bankowych Putin oświadczył, że decyzja taka, gdyby została podjęta, byłaby nieuczciwa, nieprofesjonalna i niebezpieczna _ - powiedział Pieskow agencji Reutera.

Wcześniej rosyjski wiceminister finansów Siergiej Szatałow oświadczył, iż podatek byłby do przyjęcia, gdyby obciążał wyłącznie oprocentowanie, wypłacane właścicielom depozytów.

Jak poinformowało Reutera źródło w rosyjskim rządzie, Rosja nie podjęła jeszcze żadnej decyzji w sprawie przedłużenia lub złagodzenia warunków jej kredytu dla Cypru. Przedstawiciele Unii Europejskiej deklarowali oczekiwanie, że Moskwa przedłuży opiewającą na 2,5 mld euro pożyczkę o pięć lat, do roku 2021, i zgodzi się na zmianę jej warunków.

Czytaj więcej w Money.pl
To uderzy w polskie firmy. Już nie uciekną Depozyty powyżej 100 tysięcy euro mają zostać obarczone jednorazową 10 procentową daniną, powyżej 500 tysięcy euro - 15 procentową.
Kontrowersyjny podatek ma przynieść prawie 6 miliardów euro Parlament zbiera się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu, a mieszkańcy są poirytowani. To uderzy w polskie firmy?
Dla nich Polska to podatkowy raj Masz dosyć fiskusa? Nie narzekaj. Nasi sąsiedzi mają dużo gorzej.
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)