Notowania

wybory w rosji
12.12.2011 11:25

Putinowi sprzeciwia się klasa średnia

Przeciw premierowi Rosji Władimirowi Putinowi demonstruje ta sama klasa średnia, która wzbogaciła się za jego rządów - pisze prasa amerykańska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przeciw premierowi Rosji Władimirowi Putinowi demonstruje ta sama klasa średnia, która wzbogaciła się za jego rządów - pisze w poniedziałek prasa amerykańska. Wskazuje, że nie jest pewne, czy ruch protestu będzie trwały, i że władze postanowiły go przeczekać.

_ Ludzie, którzy stali w sobotę w pobliżu Kremla, wykrzykując wyzwiska przeciw Putinowi, to ci sami, którzy sporo zyskali w ciągu 12 lat jego rządów _ - pisze w relacji z demonstracji w Moskwie _ New York Times _. Wyjaśnia, że to rosyjscy _ yuppies _ demonstrowali przeciwko fałszerstwom podczas wyborów parlamentarnych z 4 grudnia.

_ W ich ruchu nie ma rozpaczy na tle ekonomicznym, która podsycała wcześniejsze powstania w Rosji, a ostatnio przyczyniła się do pobudzenia arabskiej wiosny w Afryce Północnej _ - wskazuje dziennik. Cytuje opinię znanego rosyjskiego dziennikarza Wiktora Szenderowicza: _ To nie jest protest pustych garnków, chodzi o politykę, nie gospodarkę _.

_ Dla Putina może być frustrujące, że ci, którzy teraz protestują, cieszyli się rosnącą zamożnością w czasach, gdy był on główną figurą - najpierw jako prezydent, a teraz jako premier _ - zauważa nowojorski dziennik. Zastanawiając się, co zwróciło klasę średnią przeciw premierowi, wskazuje na zwolnienie tempa wzrostu płac i _ wysoki poziom korupcji sfery publicznej, który zagraża nowemu bogactwu jednostek _.

Zdaniem _ NYT _, w Rosji wystąpił paradoks, który wcześniej politolodzy opisali na przykładzie reżimu Augusto Pinocheta w Chile: _ Wzrost gospodarczy może nieumyślnie podważyć autorytarną władzę, poprzez stworzenie miejskiej klasy ludzi wolnych zawodów, żądającej nowych praw politycznych _.

Również _ Wall Street Journal _ zauważa, że w demonstracji w Moskwie brali udział _ dotąd apolityczni Rosjanie z klasy średniej, przerażeni fałszerstwami wyborczymi zarejestrowanymi na nagraniach wideo _.

_ Jednak opozycji brakuje wyraźnego kandydata i wspólnego programu _ - podkreśla dziennik. _ Większość uczestników wielkiego wiecu w sobotę to nie byli członkowie czy działacze partii politycznych, więc nie jest jasne, czy ruch będzie mógł być kontynuowany, i czy ma tyle wytrwałości, by wymusić realne zmiany _ - wskazuje _ WSJ _.

Zdaniem dziennika, władze _ jak się wydaje, okopały się _ w celu _ przeczekania swoich przeciwników _. Stanowisko, jakie od początku zajął Kreml sugeruje, że _ pozwoli przeciwnikom wypuścić parę, ale nie podejmie większych zmian _ - ocenia gazeta.

_ Nowy parlament w ciągu kilku następnych tygodni ma przeprowadzić pierwszą sesję, która zapewni miejsce dla starannie kontrolowanej debaty _ - wskazuje dziennik. Z kolei opozycja zapowiada kolejne protesty w Moskwie 17 i 24 grudnia.

Zwłaszcza ten drugi będzie _ największym testem dla Kremla _, który pokaże stopień jego odporności na protesty; jednak _ pod koniec miesiąca, długie w Rosji wakacje noworoczne będą zagrożeniem dla impetu opozycji _ - wskazuje _ Wall Street Journal _.

Czytaj więcej o wyborach w Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t197675.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protesty;w;moskwie;putin;szuka;kozla;ofiarnego,7,0,986375.html) Putin jak pierwszy sekretarz. Oskarża USA Premier Rosji stwierdził, że to USA wywołują protesty na ulicach Moskwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyszli;na;ulice;chca;rosji;bez;putina,38,0,982822.html) Wyszli na ulice. Chcą Rosji bez Putina Kilka tysięcy stronników opozycji protestowało przeciwko sfałszowaniu przez Kreml wyników wyborów do Dumy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t197826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;wybory;uczciwe;na;nagraniach;nic;nie;widac,11,0,982539.html) Wybory uczciwe. Na nagraniach nic nie widać Prezydent Rosji odrzucił zarzuty, że podczas wczorajszych wyborów parlamentarnych doszło do poważnych naruszeń prawa wyborczego, które miały zaważyć na wyniku.
Tagi: wybory w rosji, putin, rosja, wybory, protest, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz