Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ratowali ludzi w WTC i dostaną za to 657 mln dolarów

0
Podziel się:

Kilka lat zmagań o odszkodowania za choroby zakończone sukcesem.

Ratowali ludzi w WTC i dostaną za to 657 mln dolarów
(Andrea Booher/CC/FEMA News Photo)

Doszło do ugody między władzami Nowego Jorku a ratownikami odgruzowującymi teren World Trade Center po ataku terrorystyczny z 11 wrześnie 2001 roku. Domagali się oni odszkodowań za narażenie na choroby wskutek wystawienia na działanie pyłów i dymu.

Na podstawie zawartej w piątek umowy władze miasta wypłacą ponad 10 tysiącom ratowników, strażaków i policjantów pracującym przy usuwaniu gruzów po zawaleniu się wieżowców WTC łącznie 657 milionów dolarów. Będą to odszkodowania za choroby, których nabawili się przy pracy.

Poszkodowani pozwali władze i firmy kierujące odgruzowywaniem do sądu, twierdząc, że nie zapewniono im sprzętu zabezpieczającego przed szkodliwym dla zdrowia pyłem i dymem. Nabawili się wskutek tego takich chorób, jak astma, inne schorzenia układu oddechowego, a także rak.

Sądowi przedstawiono m.in. przypadek strażaka Raymonda Haubera, który zmarł w 2007 roku w wieku 47 lat na raka przełyku w związku z wdychaniem szkodliwych substancji.

Obie strony - poszkodowani i władze miejskie - doszły do porozumienia na kilka miesięcy przed mającym się rozpocząć procesem cywilnym w sprawie pozwu.

Odszkodowania będą wypłacane przez finansowaną z budżetu federalnego firmę WTC Captive Insurance Company. Dostała ona na ten cel miliard dolarów z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA).

Odszkodowania - za koszty leczenia i straty moralne - mają się wahać między kilkoma tysiącami a ponad milionem dolarów.

Specjalna komisja powołana w 2006 r. przez burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga, ustaliła, że około 43 tys. ludzi może starać się o leczenie schorzeń związanych z wdychaniem pyłów i dymów po ataku terrorystycznym na Manhattanie, wliczając w to przypadkowych przechodniów.

ZOBACZ FILM O HISTORII WTC:
ZOBACZ TAKŻE:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)