Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Raul Castro odpuszcza Kubańczykom

0
Podziel się:

Raul Castro zmienił wszystkie wydane wyroki śmierci na kary wiezienia od 30 lat do dożywocia.

Raul Castro odpuszcza Kubańczykom
(PAP/EPA)

Kubański prezydent Raúl Castro zmienił wszystkie wydane wyroki śmierci na kary wiezienia od 30 lat do dożywocia. Nie wiadomo ilu skazanych będzie miało szansę skorzystać z reformy.

- _ Nie jest to decyzja podjęta pod presją, lecz decyzja zgodna z nakazami moralnego i humanitarnego postępowania _, podkreślał Castro podczas posiedzenia Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby w Hawanie.

Równocześnie jednak zapowiedział, że kara śmierci nadal będzie obecna w kubańskim kodeksie karnym.

_ - Nie możemy rozbroić się sami wobec imperium, które nie przestaje nas dręczyć i atakować _, wyjaśnił Castro, mając na myśli Stany Zjednoczone, które jego zdaniem nic nie robią, by powstrzymać wrogie działania prowadzone z ich terytorium przez żyjących tam Kubańczyków wobec Kuby.

| Kara śmierci na Kubie |
| --- |
| Po raz ostatni karę śmierci na Kubie wykonano w kwietniu 2003. Z zmiany kary śmierci na dożywocie nie skorzystają jednak wszyscy. Nadal obowiązuje ona w przypadku obywatela Gwatemali i obywatela Republiki Salwadoru. Obu zarzucane są działania terrorystyczne. W roku 1997 mieli oni przeprowadzić zamachy na hotele w Hawanie, by w ten sposób doprowadzić do upadku rządu kubańskiego. Kara śmierci będzie obowiązywała również w przypadku Kubańczyka z USA, który podczas próby przedostania się na wyspę miał popełnić morderstwo. We wszystkich trzech przypadkach toczą się jeszcze postępowania apelacyjne i rewizyjne. |

Ponadto młodszy Castro ogłosił, że zjazd Komunistycznej Partii Kuby, który ostatnio miał miejsce w 1997 roku, odbędzie się w 2009 roku. Oczekuje się, że wtedy Fidel Castro, który z powody ciągnącej się od roku 2006 choroby nie powrócił już na urząd prezydenta, zrezygnuje z kierowania partią i tym samym Raul Castro będzie miał pełnię władzy na karaibskiej.

| Z reguły zjazd partii odbywa się co pięć lat i ma na celu ustalenie kierunków gospodarczych i politycznych Kuby. Podczas zjazdu w roku 2009 wybierani będą członkowie Komitetu Centralnego oraz biura politycznego. Partia jest oficjalnie kierowana przez Fidela Castro. |
| --- |

Wcześniej Raul Castro, który przejął pod koniec lutego władzę na Kubie, wprowadził kilka ułatwień w sferze gospodarczej. Zniesiono górną granicę zarobków, przydzielono ziemię rolnikom orazzezwolono osobom prywatnym na posiadanie telefonów komórkowych.

Ponadto rząd podjął decyzję o 20 procentowym podniesieniu emerytur oraz ogłoszono 55 procentową podwyżka płac w sektorze wymiaru sprawiedliwości. W sumie działania te mają kosztować około 34 mln dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)