Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w Kosowie. Serbowie zagłosują przeciwko rządowi?

0
Podziel się:

To niezgodne z konstytucją i może pogłębić kryzys. Serbowie mimo to chcą głosować.

Referendum w Kosowie. Serbowie zagłosują przeciwko rządowi?
(VladimirCetinski/iStockphotot)
bFdVZxYR

Serbowie z północy Kosowa biorą od dziś udział w dwudniowym referendum w sprawie uznawania kosowskich instytucji państwowych na tym terytorium. Przeciwko głosowaniu wypowiedziały się zarówno władze Serbii jak i Kosowa.

Referendum zorganizowano kilka dni przed czwartą rocznicą proklamowania przez Albańczyków w Kosowie, dawnej serbskiej prowincji, niepodległości, której ani kosowscy Serbowie, ani Serbia nie uznają.

82 lokale do głosowania, przygotowane w miejscowościach z przewagą serbskiej ludności, otwarto o godzinie 7 i będą czynne do godziny 19. Ponad 35 tys. kosowskich Serbów ma odpowiedzieć _ tak _ lub _ nie _ na pytanie: _ Czy akceptuje pan (pani) instytucje tzw. Republiki Kosowa mające siedzibę w Prisztinie? _.

bFdVZxYT

Referendum zakończy się w środę. Na 2 mln mieszkańców Kosowa 120 tysięcy to Serbowie, z których 40 tysięcy mieszka na północy kraju.

Prezydent Serbii Boris Tadić uznał niedawno referendum za niekonstytucyjne. _ Referendum spowoduje jedynie pogłębienie kryzysu. Przede wszystkim nie jest ono zgodne z konstytucją _ Serbii - powiedział Tadić.

Burmistrz serbskiej części Kosovskiej Mitrovicy Krstimir Pantić powiedział agencji AFP, że referendum wykaże, iż Serbowie z północy nie chcą, aby na ich terytorium znajdowały się kosowskie instytucje państwowe.

Więcej o relacjach Serbii z Kosowem czytaj w Money.pl
Ma rozwiązanie dla Kosowa. Chce jak Irlandia Prezydent Serbii Boris Tadić zaproponował rozwiązanie problemu Kosowa według wzorca irlandzkiego dodając, że choć Irlandia nie uznaje podziału swego terytorium, to jest członkiem Unii Europejskiej.
Groźba wojny w Europie? Fala oburzenia Serbski minister spraw wewnętrznych Ivica Daczić powiedział, że nie można wykluczyć nowego konfliktu o Kosowo.
Znowu gorąco na granicy Serbii i Kosowa Żołnierze KFOR próbowali zdemontować blokady ustawione przez Serbów na północy Kosowa.
bFdVZxZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)