Notowania

francja
09.11.2010 15:11

Reforma emerytalna we Francji coraz bliżej finału

Czeka już tylko na podpis prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Związki skapitulowały.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Francuska Rada Konstytucyjna uznała dziś, że przyjęta 27 października przez parlament reforma emerytalna jest zgodna z ustawą zasadniczą. Aby kontrowersyjna ustawa weszła w życie, potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Reforma emerytur wywołała we Francji od początku września największą falę masowych manifestacji i strajków od czasu objęcia urzędu przez Sarkozy'ego.

Ustawa zakłada, że stopniowo do 2018 roku minimalny wiek przejścia na emeryturę wzrośnie z 60 do 62 lat. Jednocześnie podwyższa także o dwa lata - z 65 do 67 lat - wiek, od którego można będzie otrzymać emeryturę w pełnej wysokości nawet przy niepełnym okresie płacenia składek. Ustawa przewiduje oprócz tego wydłużenie okresu płacenia obowiązkowych składek emerytalnych: z 40,5 roku obecnie do 41 lat w 2012 roku i do 41,5 lat w 2020 roku. Przewiduje się też stopniowe ujednolicenie stopy płaconych składek emerytalnych w sektorach publicznym i prywatnym.

Zmiany obejmują sektor publiczny i prywatny, poza pewnymi kategoriami zawodowymi, które korzystają z przywilejów emerytalnych (jak np. kolejarze czy funkcjonariusze mundurowi).

Pod wpływem fali protestów zdominowany przez rządzącą centroprawicę Senat poczynił nieznaczne ustępstwa wobec przeciwników reformy. Wprowadzono poprawki przewidujące, że rodzice mający co najmniej trójkę dzieci będą mogli nadal otrzymywać emerytury w pełnym wymiarze od 65. roku życia, jak do tej pory. Podobne prawo będzie przysługiwać rodzicom dzieci niepełnosprawnych.

Według rządzącej centroprawicy, reforma w obecnym kształcie jest konieczna, by pokryć głęboki deficyt kas emerytalnych. Władze podkreślają, że samo przesunięcie progu o dwa lata pozwoli na uzyskanie 20 miliardów euro w najbliższych latach.

Za utrzymaniem obecnego wieku emerytalnego - 60 lat - opowiedziały się wszystkie największe związki zawodowe i opozycja, w tym Partia Socjalistyczna. Ta ostatnia podkreślała wielokrotnie, że zmiany są jej zdaniem niesprawiedliwe, gdyż uderzają najmocniej w najbiedniejszych mieszkańców. W opinii przeciwników reformy ucierpią przez nią szczególnie osoby zaczynające aktywność zawodową w młodym wieku, jak robotnicy, oraz ci, którzy mają szczególnie trudne warunki pracy.

Francja należy obecnie do krajów Europy, w których najwcześniej można przejść na emeryturę. Obowiązujący teraz wiek emerytalny został obniżony z 65 lat w 1982 roku, za rządów nieżyjącego już prezydenta-socjalisty Francois Mitterranda.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t114478.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforme;emerytalna;sarkozego;popiera;kazachstan,47,0,700463.html) Reformę emerytalną Sarkozego popiera Kazachstan Prezydent tego kraju sam wprowadził podobną reformę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t114051.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;maja;dosc;strajkow,87,0,697943.html) Francuzi mają dość strajków Większość Francuzów chce zakończenia strajków związanych z reformą emerytalną.
Tagi: francja, emerytury, wiek, obniżenie, reforma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz