Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma sądownictwa w Polsce. Oto reakcja wszystkich przedstawicieli partii

0
Podziel się:

Prawie wszyscy są przeciwko jego pomysłom. Zobacz komentarze posłów.

Reforma sądownictwa w Polsce. Oto reakcja wszystkich przedstawicieli partii
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEDCeBLp

PiS z PSL-em krytykują rozporządzenie ministra sprawiedliwości dotyczące reorganizacji sądów rejonowych. Na mocy nowych przepisów, 79 sądów rejonowych o limicie etatów do 9 sędziów włącznie, zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych) sąsiednich sądów.

Reformie sądownictwa sprzeciwia się PSL. Miarą demokracji jest dostęp społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości - mówi Stanisław Żelichowski. Polityk przypomina, że jego partia zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych.

- _ Z naszej wiedzy wynika, że do końca roku Trybunał wypowie się, czy minister może to rozwiązać przez rozporządzenie, czy ustawą. Z ekspertyz które my posiadamy i które podziela Krajowa Rada Sądownicza wynika, że to powinno być rozwiązane ustawą. Jeżeli Trybunał to potwierdzi, to minister będzie miał potężny problem. Żaden minister nie może łamać prawa, szczególnie minister sprawiedliwości _ - twierdzi Żelichowski.

bEDCeBLr

Rzecznik PiS-u Adam Hofman mówi, że rozporządzenie ministra Gowina to likwidowanie Polski powiatowej. W jego ocenie, Platforma Obywatelska od 5 lat realizuje hasło _ państwo dalej od obywatela _. Polityk chwali też działania PSL-u dotyczące ustroju sądów.

- _ Czyli, że Polska lokalna jest ważna i państwo musi być blisko obywatela, więc jeśli się coś zmienia w tę stronę, to pewnie dlatego, by Polska rozwijała się pomiędzy dużymi miastami dobrze. Minister Gowin jak ma dobre pomysły, czyli deregulacja, tutaj przejdzie do historii jako mimo wszystko likwidator Polski lokalnej _ - uważa Hofman.

Eurodeputowany SLD Marek Siwiec zarzuca ministrowi sprawiedliwości arogancję. Polityk wyjaśnił, że Jarosław Gowin podjął decyzję odnoście reorganizacji sądów, zanim jeszcze w tej sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny.

- _ Na dzisiaj komunikat jest fatalny. To jest jeden z elementów samozatapiania Platformy _ - komentuje Siwiec.

bEDCeBLx

Rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek zapowiada, że jego klub przygotuje wniosek o udzielenie wotum nieufności ministrowi sprawiedliwości. Polityk zaznacza, że powodem odwołania Jarosława Gowina jest nie tylko likwidacja małych sądów.

- _ Państwo nie może się oddalać od obywatela, a to jest upokarzające dla ludzi, którzy mieszkają w ośrodkach w których te sądy się wyprowadza. To jednak nie jedyna przyczyna dla której chcemy, żeby minister Gowin odszedł _ - podkreśla Rozenek.

Decyzji ministra Gowina broni Jacek Protasiewicz. Europoseł Platformy przekonuje, że nie chodzi o likwidację sądów powiatowych, ale ich kierownictw.

- _ Mówiąc krótko, będzie mniej prezesów, a obecni prezesi staną się kierownikami oddziałów zamiejscowych większych jednostek sądowych. Z pewnością zmniejszy to koszty i po drugie przyniesie usprawnienie działalności sądów w Polsce _ - twierdzi Protasiewicz.

bEDCeBLy

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz rozumie, że minister sprawiedliwości chce usprawnić pracę wymiaru sprawiedliwości. Przymuje też argumenty, że reorganizacja sądów to degradacja powiatów. Jak się tego nie rozumie, to przestaje się utrzymywać kontakt z tymi ludźmi - mówi Nałęcz.

- _ W tej koalicji PSL jest partią Polski powiatowej, prowincjonalnej. To usprawnienie rykoszetem godzi w tę Polskę, więc rozumiem PSL i opór partii _ - podkreśla z kolei Tomasz Nałęcz.

Rozporządzenie dotyczące reorganizacji sądów rejonowych ma zacząć obowiązywać od Nowego Roku. Po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa sądów rejonowych. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy, czy biura podawcze.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister tłumaczy. Działał zgodnie z prawem? Jarosław Gowin oświadczył, że działał zgodnie z przepisami, prowadząc kontrole gdańskich sądów.
Raport: Fatalny obraz polskiego sądownictwa Według prezesa fundacji Courtwatch Polska Bartosza Pilitowskiego, to prawdopodobnie największe badanie praktyki sądowej w Polsce.
Gowin za tydzień przedstawi ważną informację Zaplanowane jest posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, na którym minister przedstawi informację o nadzorze nad sądownictwem.
bEDCeBLS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)