Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Relacje Rosji i USA zepsują się

0
Podziel się:

Kommiersant zwraca uwagę, że po odejściu Miedwiediewa relacje USA i Rosja pogorszą się.

Relacje Rosji i USA zepsują się
(PAP/EPA)

Komentując wczorajsze rozmowy Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy w Honolulu, przy okazji szczytu państw regionu Azji i Pacyfiku (APEC), dziennik _ Kommiersant _ podkreśla, że było to ich ostatnie spotkanie w charakterze prezydentów Rosji i USA.

_ W wyniku rezygnacji Miedwiediewa z ubiegania się o reelekcję i braku woli przywódcy USA do odwiedzenia Rosji w przewidywalnej przyszłości, nie będzie już im dane spotkać się w charakterze głów państw _ - zauważa rosyjska gazeta.

_ Wygląda na to, że poprzedniego dnia Obama pożegnał się nie tylko z Miedwiediewem, ale także z resetem w stosunkach rosyjsko-amerykańskich _ - dodaje. _ - Z powodu impasu nie do pokonania w negocjacjach na temat obrony przeciwrakietowej regres w relacjach z USA po powrocie Władimira Putina na Kreml staje się praktycznie nieuchronny _ - wyjaśnia dziennik.

_ Kommiersant _ przypomina, że hawajskie rozmowy Miedwiediewa i Obamy były ich drugim spotkaniem w tym roku - poprzednio konferowali ze sobą w maju w Deauville, przy okazji szczytu G8. - _ Jednak do spotkania w Honolulu strony przygotowywały się zupełnie inaczej niż przed Deauville. Jak zdradziły źródła w MSZ Federacji Rosyjskiej, tym razem dwa kraje nawet nie próbowały uzgodnić jakichkolwiek dokumentów lub deklaracji dotyczących kluczowych problemów, w tym obrony przeciwrakietowej _ - przekazuje gazeta.

_ Kommiersant _ tłumaczy, że było to konsekwencją statusu Miedwiediewa. _ W maju był on prezydentem, który chciał ubiegać się o drugą kadencję. W każdym razie Miedwiediew przymierzał się do rozwiązania ambitnych zadań dyplomatycznych: nakłonienia Muammara Kadafiego do dobrowolnego oddania władzy w Libii i doprowadzenia do podpisania politycznej deklaracji o niewymierzaniu tarczy antyrakietowej USA przeciwko Rosji _ - pisze dziennik.

_ Kommiersant _ podkreśla, że _ choć obie te inicjatywy zakończyły się niczym, Dmitrij Miedwiediew pozostawał dla Waszyngtonu perspektywicznym rozmówcą _.

Moskiewska gazeta konstatuje, że _ wszystko uległo zmianie 24 września, gdy prezydent Rosji zrezygnował z walki o drugą kadencję _. _ Do tego momentu Moskwa i Waszyngton prowadziły rozmowy o przyjeździe prezydenta USA do Rosji przed końcem 2011 roku. Po zjeździe Jednej Rosji, jak ujawniły źródła dyplomatyczne, bardzo szybko się okazało, że wizyty nie będzie. Barack Obama nie chciał jechać do Moskwy dla samej podróży. Stało się jasne, że szczyt na Hawajach będzie dla prezydentów Miedwiediewa i Obamy ostatnim _ - wskazuje _ Kommiersant _.

Powołując się na źródła w obu delegacjach, dziennik podaje, że spotkanie w Honolulu _ może stać się ostatnim epizodem nie tylko przyjaźni dwóch prezydentów, lecz również ich najważniejszego dziecka - resetu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;powroci;na;fotel;prezydenta;miedwiediew;sklada;deklaracje,250,0,936698.html) Putin powróci? Miedwiediew składa deklaracje Obecny prezydent Rosji oświadczył, że przyszła konstrukcja władzy w Rosji, którą zaproponował razem z premierem Władimirem Putinem, nie oznacza powrotu do przeszłości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t103297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;zrezygnowal;z;reelekcji;ale;ma;powrocic;za;7;lat,48,0,932400.html) Miedwiediew zrezygnował, ale powróci. Za... Najbliższe otoczenie rezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa sugeruje, że obecny przywódca państwa będzie chciał wrócić na Kreml.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t82525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;w;rosji;niezbedne;sa;zmiany,240,0,931056.html) Spór o ministra. Putin i Miedwiediew udają? Premier Putin, który w 2012 roku zamierza ponownie kandydować na prezydenta, przyznał też, że w Rosji niezbędne są zmiany.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)