Notowania

roboty
30.10.2013 06:59

Robot z Neapolu zrobi pizzę

RoDyMan to akronim Robotic Dynamic Manipulation i jest opisywany przez jego konstruktorów jako robot, będący w stanie wykonywać czynności ludzkie z niespotykaną dotąd zręcznością i techniką ruchu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.Bala/CC/Flickr)

W Neapolu trwają zaawansowane prace nad robotem, który będzie potrafił zrobić pizzę: wyrobić ciasto, ułożyć na placku dodatki i upiec. Sztuki tej robot pod nazwą RoDyMan ma nauczyć się od jednego z najlepszych neapolitańskich pizzaioli, czyli piekarzy pizzy.

Ten rewolucyjny projekt, zauważa się, nie mógł nie powstać w mieście pod Wezuwiuszem, które uważane jest za kolebkę najlepszej pizzy na świecie. Jego autorem jest neapolitańczyk profesor Bruno Siciliano, ekspert robotyki i szef tamtejszego, znanego również poza Włochami laboratorium, specjalizującego się w tej dziedzinie.

RoDyMan to akronim Robotic Dynamic Manipulation i jest opisywany przez jego konstruktorów jako robot, będący w stanie wykonywać czynności ludzkie z niespotykaną dotąd zręcznością i techniką ruchu.

_ Dotychczas - przypomniał Siciliano - nie studiowano zagadnienia manipulowania przedmiotami niesztywnymi i odkształcalnymi, jak żywność i ubrania _. Jego zdaniem, jest to nowe wyzwanie dla twórców robotów.

RoDyMan będzie miał tors, ręce i palce. Nie będzie miał natomiast nóg; będzie ustawiony na obrotowej platformie. Wyposażony w rozmaite czujniki ma również wchodzić w interakcję z ludźmi - zapewniają neapolitańscy inżynierowie.

Pytani, po co robot ma robić pizzę, odpowiadają, że to będzie tylko jedna z jego funkcji, a jego celem ma być na przykład pomoc ludziom starszym, niezdolnym do tego, by przygotować sobie posiłek.

Bruno Siciliano odpowiadając na pytanie o to, czy pizza RoDyMana będzie równie dobra, jak ta neapolitańska, przyznał: _ To prawie niemożliwe _.

_ Ale zaprosimy do współpracy jednego z najlepszych pizzaioli w mieście, by robot skopiował zręczne ruchy, jakie towarzyszą wyrabianiu ciasta _ - zapewnił autor projektu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pokazali pozłacany tron biskupii bossa mafii W Neapolu otwarto wystawę różnego rodzaju przedmiotów używanych przez przestępców i będących ich własnością.
Panika i przerażenie w trakcie procesji Ofiary śmiertelne to dwie kobiety oraz 65-letni mężczyzna. Grupa stała pod balkonem znajdującym się na pierwszym piętrze starego budynku
We Włoszech zabraknie pizzy? To możliwe Coraz mniej młodych ludzi chce uczyć się zawodu piekarza pizzy i zdobywać wymagane kwalifikacje.
Tagi: roboty, pizza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, hi-tech
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz