Notowania

kryzys w grecji
17.11.2012 20:03

Rocznica studenckiego powstania pod znakiem protestów wobec cięć

Pod ateńską politechniką studenci, nauczyciele, robotnicy i emeryci złożyli w sobotę wieńce, by upamiętnić rewoltę studencką, którą krwawo stłumiła rządząca wówczas Grecją junta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Manifestacje w Atenach w rocznicę powstania studenckiego z 1973 roku przeciwko dyktaturze wojskowej stały się okazją do kolejnych protestów przeciwko radykalnej polityce oszczędnościowej rządu.

Pod ateńską politechniką studenci, nauczyciele, robotnicy i emeryci złożyli w sobotę wieńce, by upamiętnić rewoltę studencką, którą 17 listopada 1973 roku krwawo stłumiła rządząca wówczas Grecją junta.

Zarazem, jak co roku, zwołane w rocznicę tamtych wydarzeń demonstracje wykorzystano do wyrażania sprzeciwu w aktualnych sprawach. Kilka tysięcy ludzi wyruszyło spod politechniki w marszu pod ambasadę USA. Wielu Greków uważa, że USA ponoszą odpowiedzialność za wspieranie rządzącej sześć lat junty.

_ - Musimy wysłać rządowi sygnał - sytuacja może się zmienić tylko wtedy, jeśli będziemy stawiać opór _ - powiedział agencji Reutera 37-letni Panagiotis Sarantidis, który przyszedł pod politechnikę, by oddać hołd zabitym studentom. Inny rozmówca agencji, 32-letni Apostolis Sabaziotis zapewnił, że wielu Greków _ uważa, że to jest jak junta _.

W rocznicę studenckiego powstania osobny marsz zorganizowała partia komunistyczna, zapowiadając protesty pod ambasadą Izraela przeciwko ostrzeliwaniu palestyńskiej Strefy Gazy przez armię izraelską.

Około 7 tys. policjantów zostało zmobilizowanych do patrolowania ulic w centrum Aten. W poprzednich latach marsze w rocznicę wydarzeń z 1973 roku miały gwałtowny przebieg. Okazją do starć z policją są też liczne wiece, podczas których Grecy protestują przeciwko polityce radykalnych cięć i reform, których żądają od zagrożonej bankructwem Grecji jej międzynarodowi pożyczkodawcy.

Wielu Greków za ten dramatyczny stan rzeczy obciąża odpowiedzialnością dwie największe partie polityczne, konserwatywną Nową Demokrację i socjalistyczny PASOK, które po upadku junty zdominowały krajową scenę polityczną.

Z tej fali gniewu skorzystała ultranacjonalistyczna partia Złota Jutrzenka, która w tym roku weszła do parlamentu, po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych od upadku junty.

W greckiej świadomości narodowej 17 listopada 1973 roku uchodzi za moment kulminacyjny powstania Greków przeciwko dyktaturze tzw. czarnych pułkowników w latach 1967-1974. Junta upadła rok po studenckim powstaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś to oni są lepsi od Greków w strajkowaniu W Grecji związkowcy będą strajkować przez trzy godziny, a w Belgii 24-godzinny strajk pracowników kolei sparaliżował komunikację.
Związki zawodowe szykują strajk. Na kiedy? To wyraz protestu przeciwko nowym przedsięwzięciom oszczędnościowym, których od Grecji domagają się międzynarodowi kredytodawcy.
Strajk dziennikarzy. Jutro gazety się nie ukażą W Grecji rozpoczął się 24-godzinny strajk dziennikarzy. Stacje radiowe i telewizyjne nie przekazują serwisów informacyjnych. Jutro nie ukażą się gazety.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz